+17 Alevi Kadınlar “İşaretlenen Alevi Evleri Değil, Devletin Kendisidir”

17+ Alevi Kadınlar Malatya’da Alevilerin evlerinin işaretlenmesine ilişkin yaptığı açıklamada devletin ve onun değişen iktidarlarının değişmeyen Alevifobik politikalarının farkında olduklarını belirtti. Alevilere yönelik bu tür tehditleri geçmişteki katliamlardan bildiklerini belirten 17+Alevi Kadınlar, Alevi evlerinin işaretlenmesinin kabul edilemeyeceğini belirtti.

Malatya, Cemal Gürel Mahallesi’nde Alevi evlerinin işaretlenmesine tepki gelmeye devam ediyor.

Konuya ilişkin +17 Alevi Kadınlar yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Mahallelerin kendilerinden önce polisin durumdan haberdar olduğunu ve mahalleye geldiğini söylediği olay gerek Aleviler, gerek toplumsal hafıza açısından akıllara geçmişte Alevilere karşı yapılan katliamları getirdi” denildi.
[hr_invisible][hr_invisible]

“EN ÇOK KADINLARI VE ÇOCUKLARI TEHDİT EDİYOR”

Faillerinin bulunmadığı belirtilen açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Bulunsa da sırtlarının sıvazlanıp ilerde siyasi kariyer sağlanarak ödüllendirileceklerini Madımak, Maraş, Çorum katliamlarından yola çıkarak tahmin etmek zor olmasa gerek. Ekonomik, sosyal, demografik ve inançsal açıdan Alevileri var oldukları coğrafyalardan atmak, baskı ve şiddet politikaları sonucunda asimilasyonla görünmez kılmak, toplumu tek tipleştirmek amacını taşıyan bu saldırılar belli aralıklarla sistematik şekilde aynı eller tarafından Alevilerin evlerini işaretlemeyi sürdürmekte. Alevi evlerinin işaretlenmesi en çok kadınları ve çocukları tehdit etmektedir. Çünkü kadınlar hemen her saat o evlerde yaşamaktalar. Yaşam alanlarından edilmek istenen Alevi toplumunun başta kadınlar olmak üzere yaşayacakları zorluk aşikar. Kadınların bulundukları topraklarda yüzyılların verdiği deneyim ve sosyal denge ile kurdukları komşuluk ilişkileri, üretim ilişkileri ve inançsal mekanlarından devlet zoru ile kopartılarak büyük kentlere göç ettirilip yalnızlaştırılması, doğal çevresinden kopartılması başlı başına şiddettir.”
[hr_invisible][hr_invisible]

“ALEVİLERDE KORKU YARATARAK SONUÇ ALAMAYACAKLAR”

“17+ Alevi Kadınlar olarak devletin ve onun değişen iktidarlarının değişmeyen Alevifobik politikalarının farkında olduğumuzu söylüyoruz” denilen açıklamada kapıları işaretleyenlerin akli dengesi bozuk, agresif ya da Alevi düşmanı bir ya da bir kişi olduğunu da düşünmediklerini belirttiler.

Açıklamada, “Bu yüzden özellikle belirtiyoruz; devlet ve onun iktidarları Alevileri tehdit ederek, Alevilerde korku yaratarak sonuç alamayacaklarını, tekçi, nefret dolu politikalarını Aleviler üzerinden yürütemeyeceklerini bilmelidir” denildi.


PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir