17+ Alevi Kadınlar “Tecavüzlerin Yasalaştırılmasına İzin Vermeyeceğiz.”

Akp hükümetinin TBMM’ye sunduğu tecavüzcünün mağdur ile evlenmesi sonucu cezasının affı ile ilgili konun teklifine bir sert tepkide 17+ Alevi Kadınlar Topluluğundan geldi. Yazılı bir açıklama yapan topluluk önergenin yasalaşması durumunda cinsel saldırı ve zorla evlendirme gibi cinsel şiddet biçimlerinin yasallaşarak normalleşeceği vurgusu yapıldı. 17+ Alevi Kadınlar Topluluğu bu önergenin geri çekilmesini talep etti.
[hr_invisible][hr_invisible]

17+ Alevi Kadınlar’ın Basın Açıklamasının Tam Metnini

Tecavüzü aklayarak yasalaştıramazsınız!

17 Kasım gecesi TBMM Genel Kurulu’na ansızın AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Muş, İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç, Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu ve Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu tarafından bir önerge sunuldu.

TCK’nın 103. maddeye ek olarak değişiklik öngören bu önerge, 22 Kasım Salı 14.00’te oylanacak!

Bizler bu önergeye karşı çıkıyoruz.

Bu önerge ile 16 Kasım 2016 tarihine kadar çocuklara karşı işlenen cinsel istismar suçlarında failin mağdurla evlenmesi durumunda cezanın önce askıya alınmasını, hükmün açıklanmasının geri bırakılması sonucu 5 yıl failin suç işlememesi ve sonra affedilmesini öngörülüyor.

Bu önerge yasalaşırsa bundan sonra cinsel saldırı ve zorla evlendirme gibi cinsel şiddet biçimleri yasallaşarak normalleşecek.Failleri yasalar tarafından korunacak. Suçtan zarar gören yasalar nezdinde işkence görmeye devam edecek.

Bu önergeden sonra cinsel istismar faillerine geriye dönük ceza affı getiriliyor ve böylece cinsel suçlar affediliyor. Binlerce cinsel suç işlemiş erkeği yeniden evlere ve toplum içine göndererek yeni suçların işlenmesini teşvik ediyor.

Bu önerge yasalaşırsa mevcut ceza davalarındaki ve bundan sonra gerçekleşecek istismarların faillerini koruyacak.

Bu önerge yasalaşırsa her türlü cinsel suç normalleşecek. Kadınlar ve çocuklar (kız-oğlan) erkeklerin cinsel saldırılarına karşı hukuki güvencelerini yitirilmiş olarak hedefe konmuş olacak.

Mücadele ile elde ettiğimiz haklarımızı erkeklere karşı savunmaktan asla geri durmayacağız.

Tecavüzlerin yasalaştırılmasına izin vermeyeceğiz.

Derhal bu önergenin geri çekilmesini istiyoruz.

17+ Alevi Kadınlar | 19.11.2016

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir