“2. Altınoluk Alevi Kültür ve Sanat Festivali” Başladı

Bu yıl 2.si düzenlenen “Altınoluk Alevi Kültür ve Sanat Festivali” “Yol ve Erkan Aşkına” konulu temasıyla Altınoluk Çınaraltı Meydanında başladı.

Festivalin açılışına aralarında Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, 27. dönem HDP milletvekili Ali Kenanoğlu, 25- 26. Dönem CHP milletvekili Mehmet Tüm, siyasi parti ve kitle örgütlerinin başkan ve yöneticilerinin olduğu kalabalık bir kitle katıldı.
9 – 13 Ağustos tarihleri arasında 5 gün sürecek festival programında paneller, söyleşiler, sergiler, müzik etkinlikleri, halk oyunları, semah gösterileri yer alacak.
Açılış konuşmasını yapan Altınoluk Alevi Kültür Derneği Başkanı Veli Doğan “Bugün Alevilik dünyada ve ülkemizde konuşulan, tartışılan evrensel bir kültür halini aldı. Aleviler dernekler, cemevleri kurmaya başladılar. Alevilerde saz, söz, semah belleğimizi yeniler. Alevilerde semah halkla buluşma gönül alışverişi yapma sanatıdır. Bu sanatın özü saz, söz ve muhabbettir. Alevilik insan haklarını, eşitliği, özgürlükleri savunuyorsa, ırkçılığa gericiliğe hurafeciliğe karşı tavır alıyorsa bu bir siyasettir” dedi.

Alevi Kültür Derneği Genel Başkanı Seher Şengünlü Yılmaz da Alevilerin laik ve demokratik bir ülkeden, laik eğitim hakkından vazgeçmeyeceğini söyledi. Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığının İzmir, Eskişehir,Tekirdağ gibi illerde başladığı ÇEDES projesinin özellikle Alevi çocuklarını asimile etme projesi olduğunu, her okula bir imam bir manevi danışman atamanın bilimle bağdaşmadığını söyledi. Yılmaz, 16 Eylül’de İzmir’de ÇEDES e karşı laik eğitim için yapacakları mitinge hakı katılmaya çağırdı.

Daha sonra söz alan Ali Kenanoğlu, Alevileri asimilasyona karşı mücadeleye çağırdı. Alevilerin birçok kültürel unsur ve ritüellerini yitirdiklerini belirten Kenanoğlu, bir çok cemevinde Kuranın Türkçeleştirilerek okunduğunu bunun Alevilikte yeri olmadığını, bunun yerine Pir Sultandan, Alevi ozanlarından deyiş söylemenin Alevi kültürüne uygun olacağını belirtti.


Kaynak / EVRENSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir