2021’de de en çok Aleviler nefret suçuna maruz bırakıldı: “Ziyaretler Alevi toplumunun kaygılarını artırdı”

Emperyalist Oyunlara İzin Yok

Ankara’da temmuz ayında başlayan ve Almanya’ya kadar uzanan Alevilere yönelik provokasyon girişimleri AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cemevi ziyaretiyle son bulmuştu. Norveç Helsinki Komitesi İnanç Özgürlüğü Girişimi’nin raporuna göre, 2021 yılında da nefret suçuna en çok Aleviler maruz bırakıldı. Saldırılara dair etkin bir hukuki süreç ise işletilmedi.

Ankara’da 30 Temmuz’da Alevilere ait vakıf ve derneklere yapılan saldırıyla başlayan provokasyon girişimleri, 6 Ağustos’ta İstanbul’da cemevi başkanına saldırı, 9 Ağustos’ta Almanya’da Alevi kültür merkezine yapılan saldırıyla devam etmiş, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aynı gün Ankara’daki cemevi ziyaretinin ardından son bulmuştu.

Norveç Helsinki Komitesi İnanç Özgürlüğü Girişimi, “Türkiye’de Din, İnanç veya İnançsızlık Temelli Nefret Suçları 2021” raporunu yayımladı. Türkiye’de 2021 yılında din, inanç veya inançsızlıkla bağlantılı önyargı saikiyle işlenmiş 29 nefret suçu veya olayı tespit edildi. Erişilebilen verilere göre 2021 yılında Aleviler 12, Hıristiyanlar 10, Yahudiler beş, ateistler iki nefret suçu veya olayının hedefi oldu. Saldırıların nefret suçu boyutu irdelenmedi ve etkin bir hukuki süreç yürütülmedi.
“Ziyaretler Alevi toplumunun kaygılarını artırdı”

Alevi kurumları, 17-18 Eylül’de (2022) yaptıkları Cumhuriyet’in II. Yüzyılında Alevilerin Bugünü ve Geleceği Çalıştayı sonuç bildirgesinde siyasi iktidarın attığı adımların çözüme yönelik olmaktan uzak olduğunu kaydetti. Aleviler, Erdoğan’ın cemevi ziyaretini şu sözlerle değerlendirdi:

“Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Alevi kurumlarının asli muhataplığını yok sayarak, önce Hüseyin Gazi Cemevi’ni, ardından da Hacıbektaş Veli Dergahı’nı ziyareti ve nihayet İstanbul konuşmasında kendi anlayışı dışındaki Alevileri “sapkınlıkla” ve “insan bile olmamakla” itham ederek hukuk öznesi olmaktan çıkarması, özetle düşmanlaştırması, Alevi toplumunun süregelen kaygılarını daha da arttırmıştır. Şu ana kadar karşılaştığımız davranış ve değerlendirmeler, atılan adımların çözüme yönelik olmaktan tamamen uzak olduğunu göstermektedir.”

“Çok daha ağır İslamcı asimilasyon baskısı”

“Gerek bu ziyaretlerde kullanılan dilin ötekileştirici ve ayrıştırıcı niteliği, gerekse de merkezi kurumlarımızı devre dışı bırakarak uygulanan dayatmacı yöntemler, bir çözüm süreciyle değil, bir diz çöktürme ve Alevilerin ağır bedellerle sağladıkları örgütlülüklerini dağıtma seferberliğinin karşısında olduğumuzu göstermektedir. Bu süreçte zaten Alevilerin hakkı olan ayni ve nakdi yardımlar, hem Alevilerin asli talep ve sorunlarının çözümü gibi sunulmakta, hem de bunların diyeti olarak Alevilere İslamcı politikalara biat dayatılmaktadır. Cumhuriyet tarihi boyunca inançsal kimlik hakları reddedilmiş olan Aleviler, bugün çok daha ağır bir İslamcı asimilasyon baskısı altına alınmış bulunmaktadır.”

Çalıştay sonuç metnine imza atan kurumlar şöyle:

Alevi Bektaşi Federasyonu ve 36 Bileşeni, Alevi Dernekler Federasyonu ve 38 Şubesi, Alevi Vakıflar Federasyonu ve 10 Bileşeni, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu 14 Ülke Federasyonu ve 280 Cemevi, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu, Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu, Britanya Alevi Birlikleri Federasyonu, Belçika Alevi Birlikleri Federasyonu, Danimarka Alevi Birlikleri Federasyonu, Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu, Hollanda Alevi Birlikleri Federasyonu, İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu, İsveç Alevi Birlikleri Federasyonu, İtalya Alevi Birlikleri Federasyonu, Norveç Alevi Birlikleri Avusturalya Alevi Birlikleri Federasyonu, Kıbrıs Alevi Kültür Merkezi, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve 53 Şubesi, Alevi Kültür Dernekleri ve 98 Şubesi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve 81 Şubesi, Kıbrıs Pirsultan Abdal Derneği, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı, İzmir Alevi Kültür Derneği, Yamanlar Cemevi, Sivas Kangal Kocayurt Cemevi, Varto Dernekler Federasyonu ve 8 Bileşeni, Dersim Dernekler Federasyonu ve 28 Bileşeni, Hatay-Asi Der.

  • Ankara’da Alevilere saldırı – Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Başkanı Özdemir: “Süleyman Soylu şov yapacağına işini yapsaydı bunları yaşamayacaktık”
  • Ankara’da Alevilere yönelik saldırılar protesto edildi: “Saldırının arkasındaki güçler açığa çıkarılsın”
  • Erdoğan Hüseyin Gazi Cemevi’nde oruç açacak, Alevi kanaat önderlerinden bazıları davete katılmayı reddetti
  • Erdoğan’ın cemevi ziyareti – Medyascope’a konuşan Hüseyin Gazi Cemevi Başkanı Ali Ayyıldız: “Görüşmede Kerbela harici hiçbir şey konuşulmadı”
  • Evinin önünde saldırıya uğrayan Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş, Medyascope’a konuştu: “Muharrem ayı olması nedeniyle Aleviler’i incitmek, yaralamak istemiş olabilirler”
  • Erdoğan’ın cemevi ziyareti: “Buna katılmak haramın sofrasına oturmaktır, bizi en çok bu etkinliğe pirlerin katılması rahatsız eder”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir