AABK Başkanı Mat “Aslında O Çarpıyı Devlet Kendi Resmi İdeolojisi İle Atıyor”

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesi Cemal Gürsel Mahallesi’nde Alevilere ait 13 eve çarpı işareti konuldu. Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Ali Hocalı Mahallesi’nde Alevi yurttaşların defnedildiği mezarlıkta 15 mezar taşı tahrip edildi. İstanbul Bahçelievlerde kimliğinden İslam ibaresini kaldıran vatandaşın kapısına, “defol dinsiz” yazılarak üç hilal ve çarpı işareti konuldu.

Peşpeşe yaşanan saldırıları değerlendiren Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Başkanı Hüseyin Mat, “Cumhuriyet tarihinden bugüne bakarsak bunlar ilk yaşanmış olaylar değil. Bu zihniyet, bu mantık değişmediği müddetçe bunların da devam edeceğinin mesajını alıyoruz” dedi.

“TEKÇİ, IRKÇI, FAŞİST ANLAYIŞ DEVLETİN RESMİ İDEOLOJİSİNE SARILIYOR”

“Bu şu anlama geliyor: Türkiye’de herkes Türk, Türkiye’de herkes müslümandır. Bunun dışında hiç kimseye yaşam alanı bırakılmayan bir anlayış” diyen Mat, “Çünkü devlet resmi ideolojisinin de ortaya çıkma nedeni bu anlayıştır. Bugün devletin resmi ideolojisine inanan tekçi, ırkçı, faşist gericilerin de devletin bu resmi ideolojisine dört elle sarılması anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

“YAŞANANLAR AHMET’İN MEHMET’İN ÇARPI ATMA MESELESİ DEĞİL”

Cumhuriyet 100. yılına girerken hala bu sorunların yaşanmasının sorumluluğunun devlete ait olduğunu kaydeden Mat, “Bu devletin ayıbıdır. Hala Aleviler ülkede tanınmamış ise, hala Aleviler üzerine haksız söylemler söz konusu ise bunlar eğitimle çözümlenecek meseleler olması gerekirken, bir arpa boyu adım atmamışsa, bütün bu yaşanlar da Ahmet’in Mehmet’in çarpı atma meselesi değildir. Aslında o çarpıyı devlet kendi resmi ideolojisi ile atıyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir