AABK Eşit Başkanı Mat: Cemevine, ‘ticaret yeri’ muamelesi yapılması zulmün zirvesidir

Cemevlerine ibadethane statüsü verilmemesinin bir sonucu olan faturalar, zamların ardından katlandı.

İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Garip Dede Cemevi’ne gelen 30 bin 60 TL’lik faturanın ardından, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’na da 11 bin 615 liralık elektrik faturası geldi. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Genel Başkanı Hüseyin Mat duruma tepki gösterdi.

KARŞI MAHALLEYİ BİLİYORUZ PEKİ BİZİM MAHALLEDEKİLER NE YAPIYOR?

Cemevine, “ticaret yeri” muamelesi yapılması inkarcılığın, zulmün zirvesi olduğunu vurgulayan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Genel Başkanı Hüseyin Mat, “Tekrar söylüyorum, karşı mahalleyi biliyoruz. İnkarcı, asimilasyoncu, zalim. Peki ait olduğumuzu düşündüğümüz bizim mahallenin sosyal demokratları, Atatürkçüleri, Kemalistleri, Laikçileri, Cumhuriyetçileri ve bu toplumsal kesimlerin sözcüsü konumunda olduğunu düşündüğümüz basın mensupları, televizyonları. Alevilere yönelik bu kadar saldırı, inkar, asimilasyon politikaları devam ederken, televizyon kanallarında birkaç cümle kullanarak konuyu geçiştiren, Alevi kurumlarına söz hakkı vermeyenleri nereye konumlandıracağız? Bizim mahallenin çocukları bugüne kadar Alevileri sadece oy potansiyeli, siyasi malzeme ve destekçi olarak gördüler. Metropollerdeki cemevlerinin birçoğunun anahtarı belediyelerin ellerinde. Belediye tarafından atanan bir kayyım tarafından yönetiliyor. Bir erkan yürütülecekse izin almak zorundasınız” ifadelerini kullandı.

SORUN BİZİM MAHALLENİN ÇOCUKLARI

Devlet Alevilere, ‘verdiğimiz kadarıyla yetinin’ derken bizim mahallenin çocukları ise, ‘biz sizin yerinize konuşuruz, sizi temsil ederiz, bununla idare edin’ dediğini ifade eden Mat, “Mevzu bahis konunun özeti budur. Unutulmasın; Anadolu’da Alevi inanç ve kültürü yok olursa, o zaman şeriat rejimi tam anlamıyla hükmünü ilan eder. Bizim mahallenin çocukları da kuzu kuzu gider biat ederler. Olan her zamanki gibi yine Alevilere olacak. Dersim, Maraş, Çorum, Sivas, Gazi katliamları. Maalesef ateş düştüğü yeri yakmaya devam edecek. Sorun bizim mahallenin çocukları” diye konuştu.


Kaynak / Pirha

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir