AABK Kurucu Başkanı Turgut Öker İlk Duruşmada Beraat Etti

AABK Kurucu Başkanı Turgut Öker İlk Duruşmada Beraat Etti

Gizli bir ihbarcının şikayetini dikkate alarak ve de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımları gerçek gösterilerek hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla dava açılan AABK Kurucu Başkanı Turgut Öker bugün görülen ilk duruşmada beraat etti.

Almanya’da yaşayan bir ihbarcının şikayet mektubu ile sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla dava açılan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Kurucu Başkanı Turgut Öker bugün Çağlayan’da bulunan İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat, AABK Örgütlenme Sekreteri Mehmet Ali Çankaya, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Mustafa Aslan, Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Başkanı Ercan Geçmez, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Cuma Erçe, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Karakaya, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz, Yazar Mehmet Kabadayı, Yazar Erdal Yıldırım, Sanatçı Metin Karataş ile çok sayıda kişi katıldı.

“ALEVİ ÖĞRETİSİNDE TERÖR, ŞİDDET YOKTUR”

Savunmasına, 1979’dan 2015’e kadar Avrupa’da yaşadığını belirterek başlayan Öker, şunları söyledi:

“Yaklaşık 25 yıl Avrupa Alevi örgütlenmesi içinde sorumluluk üstlendim. Genel başkanlık yaptım. Türkiye’yi yöneten bütün başbakanlar ile iletişim kurdum. Kamuoyu beni, Alevi toplumunun sesini dünyaya duyurmak ile bilir. Alevi örgütlenme mücadelesi terör ile hiçbir şekilde bağdaştırılamayacak kadar büyüktür. Alevi öğretisinde terör, şiddet yoktur. Alevi toplumunun hakkını savunduğumuz için dava açılacaksa hiçbir savunmamız yok. Meşru mücadelemiz ile terör bağlantısı kurmak gerçekle bağdaşmamaktadır.”

“MEHMET SAĞIR’IN KİN VE NEFRETİNİN DELİL OLARAK SUNULMASI UTANÇ VERİCİDİR”

Kendisi hakkında ihbarda bulunan Mehmet Sağır isimli kişinin Almanya’da ceza aldığını da kaydeden Öker, “Alman kanalları bu şahsı “ajan” diye teşhir etti. Bu kadar düşman bir insanın kin ve nefretinin delil olarak sunulmasını utanç olarak görüyorum. İddianamede bu ihbara yer verilmesi üzüntü vericidir. Alevilerin bunca yıl uğradığı hak ihlallerini teşhir etmemiz kadar doğal bir şey yok” ifadelerini kullandı.

Öker iddianameye konu olan sosyal medya paylaşımları ile ilgili olarak ise “Adıma birkaç tane açılmış sosyal medya hesabı var. Gerekli şikayette bulundum ama hala açık duran hesaplar var” dedi.

SAVCILIK, ÖKER’İN BERAATİNİ İSTEDİ

Savcılık, esas hakkındaki mütalaasında sosyal medya paylaşımlarının cebir ve şiddeti övmediğini belirterek Öker’in beraatini istedi.

Avukat Nimet Acar da ihbarcı şahıs hakkında Almanya’da yapılan şikayetleri dile getirirken; “Müvekkilim Avrupa Alevi örgütlenmesinde yıllardır ciddi emekleri olan birisidir. Söz konusu sosyal medya hesaplarının kendisine ait olmadığını belirtmiştir. İddianamedeki paylaşımlar incelendiğinde propaganda unsurlarının taşınmadığı görülmektedir. Beraatini talep ediyoruz” dedi.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti Öker’in beraatine karar verdi.


Kaynek / PirHa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir