ABF “Eren Aysan Alevilerin Can’ıdır”

Kültür Bakanlığı’na bağlı Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürlüğü’nde dramaturg olarak görev yapan yazar Eren Aysan‘ın, Kanun Hükmünde Kararname kapsamında açığa alınmasına Alevi kadınlardan tepki geldi. Alevi Bektaşi Federasyonu Kadın Sekreterliği Adına tarafından konuyla ilgili bir basın açıklması yayınlandı. Açıklamda akp hükümeti zamanında ülkede her geçen gün artan Kadına şidettin bir devamı olarak görülen Eren Aysan‘ın görevden alınmasının bir kanunsuluk olduğuna vurgu yapıldı ve devletin bu kararından biran önce vazgeçmesi istendi.
[hr_invisible][hr_invisible]

Açıklamanın Tam Metni Aşağıda Yer Almaktadır

Basın ve Kamuoyuna

Hukuksuzca ve arsızca yapılan bir KHK ile Sivas Katliamı şehidimiz Şair Behçet Aysan'ın Eren Aysan, Devlet Tiyatrolarındaki görevinden açığa alınmıştır.

Bilinmelidir ki Eren Aysan tüm Alevilerin Can'ıdır. Bize Behçet Aysan'ın emaneridir. Şahsına yapılan saldırı Aleviler kendine yapılmış sayacaktır.

Ülkede kadına yönelik saldırılar her geçen gün aymazca artarken, kız çocuklarımız yurtlarda yakılırken, daha dün yürüyüşünü yapan hamile kadınlara sokakta tekme atılırken bunlara yönelik hiçbir önem almayan devlet, babası yakılmış ve toplumsal barış için çalışan Eren Aysan'ı KHK ile işten atmıştır. Hükümetin asıl amacının ülkeyi karanlığa sürükleyen güruha engel olmak değil, aydınlık yüzlere saldırmak olduğu açıkça görülmüştür.

Hükümet ve Saray şunu bilmelidir ki; Eren Aysan şahsında hukusuzca işten atılan tüm emekçiler, gerici ve ırkçı güruhun saldırısına uğrayan kadınları sahiplenip yanında olacaktır.

ABF olarak hükümete çağrımız;

Eren Aysal'ın işe iadesini yapın ve hukuksuzluk ve ayrımcılık politikasına derhal son verin !

Alevi Bektaşi Federasyonu
Kadın Sekreterliği Adına | Sevim Yalıncakoğlu - Narin Karahan - Ayten Gülsever

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir