Açlık Grevi Son Buldu

Alevi Bektaşi Federasyonu’nun öncülüğünde Ankara’da ‘Savaşlar olmasın, çocuklar ölmesin’ sloganıyla 30 Aralık’ta başlatılan açlık grevi sona erdi.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün, Sputnik Türkiye’e yaptığı açıklamada “Bir kamuoyu oluştu, açlık grevi sesini duyurdu. Alevi toplumu bu konuda müdahil olduğunu ve bu ülkenin savaşın olmaması gerektiğine dair sesini yükseltti” dedi.
Düzgün, genel merkez olarak açlık grevini bitirme kararı aldıklarını ancak bazı şubelerin kendi inisiyatifleriyle açlık grevleri sürdürdüğünü ifade etti.

Alevi Bektaşi Federasyonu ve birçok Alevi derneği, 30 Aralık’ta Güneydoğu’da yaşanan çatışmalar ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle halkın temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale geldiğini, aralarında çocukların da bulunduğu birçok sivilin çatışmalarda yaşamını yitirdiğini belirterek “Savaşlar olmasın, çocuklar ölmesin” sloganıyla Ankara’da üç günlük açlık grevi başlatmıştı. Federasyon, 2 Ocak’ta açlık grevine süresiz ve dönüşümlü olarak devam edileceğini duyurmuştu.

Düzgün, daha önce Sputnik’e yaptığı açıklamada açlık grevini bir üst eylem boyutuna taşıyarak demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerle ortak farklı bir barışçıl eyleme dönüştürmeyi amaçladıklarını, eylemlerinin önümüzdeki günlerde çeşitleneceğini söylemişti.

“AÇLIK GREVİ 12 OCAĞA KADAR SÜRDÜ”

Alevi örgütleri, konuyla ilgili görüşlerini iletmek için Meclis’teki dört partinin genel başkanından randevu istedi. 12 Ocak’ta Başbakan Ahmet Davutoğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la görüşen Alevi örgütleri temsilcileri, 19 Ocak’ta da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecek. MHP ise randevu talebine bir yanıt vermedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu’ndan yapılan, Davutoğlu ve Demirtaş’la yapılan görüşmenin duyurulduğu açıklamada açlık grevinin 12 Ocak’a kadar sürdüğü açıklanmıştı.
Açlık grevini bitirme kararının Başbakan’la görüşmeyle bir ilgisi olmadığını belirten Düzgün, “Daha önce almış olduğumuz bir karardır. Başbakan’la görüşmemizle bir ilgisi yok. Avrupa programları var, kendi içimizde daha başka farklı çalışmalar var. Daha geniş kapsamlı çalışmalarımız var sivil toplum örgütleriyle. O nedenle genel merkez olarak bitirdik ama şubeler devam ediyor. Şubeler kendi inisiyatifiyle devam ediyorlar” diye konuştu.

“ÇOCUKLARIN ÖLMEMESİNİ İSTEDİĞİMİZİ İLETTİK”

Mesajlarını Başbakan’a birinci ağızdan ilettiklerini ifade eden Düzgün, Çocukların ölmesini istemediğimizi, ülkenin iç savaşa doğru sürüklendiğini, bu savaşın durması gerektiğini, 7 Haziran’dan önceki masaya dönülmesi gerektiği yönündeki görüşlerimizi ilettik” dedi.

Alevilerin cemevleriyle ilgili taleplerini Başbakan’a tekrar aktardıklarını anlatan Düzgün, “Cemevleri bizim inanç merkezlerimizdir, bu konuda ne Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ne de başkalarının bunu tanımlama ya da belirleme hakkı yoktur şeklindeki görüşümüzü bütün genel başkanlar olarak ilettik. Ayrıcı Görmez’in ‘Cemevleri kırmızı çizgimizdir, camiye alternatif olamaz’ söylemine cevap olarak da ‘Cemevleri camiye alternatif değildir, Alevilerin inanç merkezleridir’ görüşümüzü ilettik” diye konuştu.

“BAŞBAKAN UMUT VERMEDİ”

Düzgün, Başbakan’ın taleplerine yanıtıyla ilgili olarak ise “Açıkçası çok umut vermedi. Bu savaşla ilgili meselede de bizim cemevlerimizle ilgili meselede de umut vermedi. Açıkçası çok da iç açıcı bir görüşme olmadı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir