“Açlık Grevi”

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve bileşenleri Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı ile Demokratik Alevi Hareketi yöneticileri, Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan olayları protesto için ‘savaşlar olmasın, çocukları ölmesin’ sloganıyla 3 günlük açlık grevine başladı.

Alevi Bektaşi Federasyonu ile bileşenleri Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı, Demokratik Alevi Hareketi yöneticileri son dönemde Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan olaylarla ilgili ortak basın toplantısı düzenledi. Ortak basın açıklamasını okuyan ABF Genel Başkanı Baki Düzgün, Suruç’ta başlayan sıkıntıların bugüne kadar devam ettiğini söyledi. Sıkıntılara karşı alevi toplumları olarak duyarsız kalamayacaklarını ifade eden Düzgün, şunları kaydetti: “Sur’da, Nusaybin, Varto’da , Dersim’de ve metropollere kadar doğru sirayet eden bir çatışma ortamı gelişiyor. Bu çatışmada en büyük zararı görenler de çocuklar ve kadınlar oluyor. Yaşanan bir savaş da değil, bu ülkede kirli bir oyun oynanıyor. En büyük zarar gören bu ülkenin farklılıkları, farklı yaşayan ve farklı düşünenleri. Bu nedenle Alevi Bektaşi Federasyonu, Demokratik Alevi Hareketi, Hacı Bektaş-i Veli Anadolu Kültür Vakfı olarak 3 günlük açlık grevine başladık. Bugün 24 saat olmak üzere Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri destek ve açlık grevleri başladı. Alevi toplumunun doğasında da savaşlara karşı olma var. Savaşlar olmasın, çocuklar ölmesin şiarının ana teması da, alevi inancında çocuklar masumdur. 10 arkadaşımızla greve başladık.”

‘ARTIK ÇOCUKLARIMIZIN ÖLMEDİĞİ BİR YÖNETİM TARZINA İHTİYAÇ VAR’

Düzgün, sağduyu çağırısı yaparken, şöyle devam etti: “Bu noktada anımsatıyoruz ki, 7 Haziran seçimlerinden sonra Suruç ile başlayan ve ülkeyi kan gölüne çeviren bu iktidar binlerce insanımızın ölümünden sorumludur. Muhalif gazetecileri içeriye atarak, tutuklayarak, sindirmeye çalışarak, savaş bölgelerinden gerçek haber akışını engelleyerek el koydukları gazetenin bir dezenformasyon ve nefret aracı kılarak memleketi bir kez da 90’lar cehennemine sürükleyerek hiçbir sorunu çözemezsiniz. Bölünme tehlikesini savaşla engellediklerini söyleyenlere, ‘Türkiye’deki asıl bölücülük toplumun Kürt-Türk, Sunni-Alevi diye bölünmesidir’ diyoruz. Biz yöneticilerin değil, halklarımızın garanti altına olduğu gerçek bir ortak vatanda yaşamak istiyoruz. Muktedir olan kendisine itiraz eden herkese öfkelenmesi, halkı birbirine düşmanlaştırması, iktidar koruma adına hak taleplerini sürekli oyalaması ve gösterilen tepkileri bahane ederek memleketi savaş ortamına sürüklemesinin karşısındayız. Bu memleket savaşa doydu. Artık çocuklarımızın ölmediği bir yönetim tarzına ihtiyaç var. Ne ekonominin sürekli yoksullaşmamız demek olan yeni bir savaşa tahammülü var ne de 40 bin yoksul çocuğunun daha şehitlik hamaseti ile ölüme gönderilmesine.”

“Bu bilinçle Biz Aleviler her inanç ve kimlikten kardeşlerimize sesleniyoruz.” diyen Düzgün, ‘savaşlar olmasın, çocuklar ölmesin’ şiarıyla 3 günlük açlık grevine başladıklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir