Açlık Grevine Devam Kararı

Doğu ve Güneydoğu’daki çatışma olaylarını protesto için üç günlük açlık grevi yapan Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve bileşenleri ile Demokratik Alevi Dernekleri üyeleri, açlık grevine devam etme kararı aldı.

‘Savaşlar olmasın, çocukları ölmesin’ sloganıyla 29 Aralık günü başlattıkları 3 günlük açlık grevine devam etme kararı aldıklarını açıklamayan Alevi ve Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün, “Süre içende gördük ki savaşı ve bu ölümleri durdurmak yerine daha çok savaşı yükseltmeye dayalı çağrılar yapan bir yönetim gördük. Kendi kurumlarımızdan ve gerekse diğer sivil toplum örgütleri ve kamuoyundan gelen talep üzerine bizler federasyon ve bileşenlerimizle birlikte bu süreci dönüşümlü olarak uzatma kararı aldık.” dedi.

Alevi ve Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Baki Düzgün, federasyonun Ankara’daki genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Üç günlük açlık grevine devam etme kararı aldıklarını belirten Düzgün, “Süre içende gördük ki savaşı ve bu ölümleri durdurmak yerine daha çok savaşı yükseltmeye dayalı çağrılar yapan bir yönetim gördük. Kendi kurumlarımızdan ve gerekse diğer sivil toplum örgütleri ve kamuoyundan gelen talep üzerine bizler federasyon ve bileşenlerimizle birlikte bu süreci dönüşümlü olarak uzatma kararı aldık.” ifadesini kullandı.

Açlık grevini süresiz ve dönüşümlü olarak devam edeceklerini tekrarlayan ABF Genel Başkanı, sözlerine şöyle devam etti: “Yeni canlarımızın açlık grevimize katılması ve yaşanan bu savaşın yarattığı tehcir ve öldürme politikalarının, ülkemizin bütününe yayılma kaygısından ve hali hazırda alevi örgütlerinin yaşanan bu süreçte kendisinden beklenen tavrı gösterme gerekliliğinden kaynaklı olarak açlık grevimizi buradan sınırlı tutmayıp yaşadığımız topraklarda, var olduğumuz her yerde devam ettirme kararı aldık.”

“KADİM HALKLARIMIZIN YAŞADIĞI İLLER ARTIK BİRER KERBELA’YA ÇEVRİLİYOR”

Genel Başkan Baki Düzgün, barış isteyenlerin bu sürece müdahale etmesi ve çözüm üretmesi yönündeki beklentilerinin artarak devam ettiğini vurguladı. Düzgün, sözlerini şöyle tamamladı: “İnanç mücadelemiz boyunca her daim zalimin karşısında, mazlumun yayında olduk. Yürüdüğümüz bu yoldan asla dönmeyeceğimizi bir kez daha belirtip, Kerbela’da zalimlerin karşısında dimdik duran Hz. Hüseyin’in inancı ile açlık grevimizin amacına ulaşacağına inanıyoruz. Kadim halklarımızın yaşadığı iller artık birer Kerbela’ya çevriliyor. Hz. Hüseyin ve yoldaşlarını susuz bırakıp katledenlerin zihniyetine sahip olan egemenler, bugün Kürt illerimizde kardeşlerimizi göçe, açlığa, sefalete ve ölüme mahkum etmeye devam ediyorlar. Bizler bin yılı aşkın bir süredir yaşadığımız bu topraklarda kardeşlikten, demokrasiden, eşitlik ve özgürlükten, karanlığın karşısında aydınlık bir yaşamı sürdürme inancımızdan bir an olsun vazgeçmedik vazgeçmeyeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir