Adana Alevi Platformu “Nazimi’ye Kaymakamı Tutkan derhal görevinden alınsın”

Adana Alevi Platformu "Nazimi’ye Kaymakamı Tutkan derhal görevinden alınsın"

Her inancın kendine has kutsal mekânları vardır. Bu mekanlar orada yaşayan insanlar açısından düşünüldüğü zaman en az ekmek ve su kadar önemlidir. Bütün inançlarda kutsal mekanlar vardır ve mekana saygı insanlığın ortak erdemidir. Kutsal yerler Hakkın görünür olduğu, ikrar mekanlarıdır. Söz konusu mekan Dersim’de Düzgün Baba Cemevidir.

Yörede ve Türkiye’nin her yerinde yaşayan Alevi canlar için kutsal ve inanç açısından önemli bir makamdır. Bu kurumumuzun başkanı Sinan Kırmızıçiçek‘in, Nazımiye Kaymakamı Uğur Tutkan tarafından uğradığı haksızlık, devletin gücünü kendi gücü sanarak güç göstermek, hatta aba altından sopa göstererek Sinan Kırmızıçiçek gibilere Hukuku, kanunu öğreteceğini belirtmesi baskıdır Zulümdür.

Sayın kaymakam, bizler Haksızlık karşısında susmayı dilsiz şeytanlık sayanlardanız. Bilesin ki tüm haksızlık hukuksuzluk karşısında da dilsiz şeytan olmayıp susmayacağız. Bizler korkuyu Kerbelada bırakanlarız. Bizler Hızır Paşaların karşısında diz çökmeyip halkı ve hakkı için canını verenlerdeniz.

Sayın kaymakam, Bizim kıblemiz insandır. Bizler hakkı da hukukuda senden öğrenecek değiliz. Esas sizler güçü yönettiğiniz için o gücü kendinizin sanıyorsunuz oysa o güç halkın gücü ve hakkın gücüdür. Elbet birgün adalet size de lazım olkacak. Yakın zamanda yaşadığımız olaylarda gördük ki sizin gibi makamları işgal edenler gün geldi o makamlarda oturmak yerine kaçacak delik aradılar, hala da aramaktalar.

Kaymakam Uğur Tutkan Bilesin ki görev aldığın yer ağırlıkla Alevi canların yaşamını sürdürdüğü yöredir. Bu yörede senden öncede birçok kaymakam görev aldı, güç onlarında elinde idi fakat hiç birine Alevi inancından ya da Alevilerden zarar gelmedi. Hatta daha da gerilere gidip Cumhuriyet den önceki kurulun devletlerede bakabilirsiniz. Aleviler yetmiş iki millete bir nazardan bakarlar.

Sonuç olarak Alevi inancı açısından kutsal sayılan HIZIR ayında, Hem inanca hem de inancı temsil eden kurum ve kurum yöneticilerine yapılan bu haksızlığı kabul etmiyoruz. Hak Yol Aleviliğin kutsal ayı Hızır ayında, edep erkan bilmez, inancımızın kadim değerlerine ve mekanlarına zulüm yaklaşımını kabul etmiyoruz. Devlet yetkililerinin gereğini yaparak Nazimi’ye Kaymakamı UĞUR TUTKAN’ ı derhal görevinden almasını istiyoruz ve bu haksızlığın takipçisi olacağımızı belirtiyoruz.

ADANA ALEVİ PLATFORMU

1-ALEVİ KÜLTÜR DERNEĞİ

2-AKKAPI KÜLTÜR DERNEĞİ

3-EHLİBEYT İNANÇ KÜL. VAKFI

4-AKDENİZ SOSYAL DAYANIŞMA EĞİTİM KÜLTÜR SAĞLIK VAKFI

5-DERSİMLİLER KÜLTÜR DAYANIŞMA VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

6-ALEVİ KÜLTÜRÜNÜ ARAŞTIRMA DERNEĞİ(AKAD)

7-SİVAS SERİNYAYLA SOS. YAR. DAY. KÜLTÜR DERNEĞİ

8-YÜREĞİR CEM EVİ

9-ARAP HALKI ALEVİLERİ DERNEĞİ

10-DEMOKRATİK ALEVİ DERNEĞİ

11-KARAYISUFLU SOS.YAR. EĞİTİM KÜL. DERNEĞİ

12-KAYIŞLI MAH. EĞİTİM KÜLTÜR DERNEĞİ

13-VARTOLULAR DERNEĞİ

14-BULAMLILAR DERNEĞİ

15-ŞAKİRPAŞA CEM EVİ

16-HACIBEKTAŞİ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI CEYHAN ŞUBESİ

17-KARATAŞ CEM EVİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir