ADFE Başkanı Fırat “Alevi Genel Başkanlar Heyetlerle Türkiye’nin Her Yerini Gezecek”

Türkiye’deki ve Avrupa’daki Alevi örgütleri, 17-18 Eylül’de Hacıbektaş’ta çalıştay yapacak. Alevi örgütleri yapacakları çalıştayda, Alevilerin içeride ve dışarıda yaşadıkları sorunları ve son süreçte AKP iktidarının Alevi toplumuna karşı izlediği politikaları konuşarak, bu politikalara karşı izleyecekleri yol haritasını belirleyecek.

Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat, yapacakları çalıştaya ilişkin PİRHA’ya konuştu.

“ANA TEMAMIZ AKP’NİN SON SÜREÇTEKİ ALEVİ TOPLUMUNA İLİŞKİN POLİTİKALARI OLACAK”

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE), Alevi Vakıfları Federasyonu (AVF), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın (HBVAKV) ortak iradesiyle yapılacak çalıştaya ilişkin bilgi veren Fırat, şunları dile getirdi:

“Ana temamız son süreçte AKP iktidarının Alevi toplumuna karşı izlediği politikalar, kullandığı söylemler olacak. AKP iktidarı sadaka dağıtıyormuş gibi cemevlerinin bazı maddi giderlerini karşılayacağını, oradaki personele, dedelere maaş bağlayacağını dile getiriyor. Alevilerin sorunu bunlar değil. Alevi kurumlarına bağlı olan ya da olmayan cemevlerimiz ve yapılarımızla oturup bu meseleyi müzakere etmek istiyoruz. Yaşanan süreçle birlikte ortak bir şekilde nasıl bir yol yürüyeceğimizi belirlemek istiyoruz. Eşit yurttaşlık temelinde, demokrasi çerçevesinde hep birlikte mücadele etme koşullarımızı oluşturacağız.”

“AKADEMİSYEN ARKADAŞLARIMIZ DA SÜRECE İLİŞKİN AYRI BİR ÇALIŞMA YAPIYOR”

Bir grup akademisyenin de Alevi kurumlarıyla birlikte ayrı bir çalışma yürüttüğünü söyleyen Fırat, “Akademisyen arkadaşlarımız da ayrıca bir çalışma yapıyor. ‘Bu süreçte diyaloglarımız, söylemlerimiz nasıl olmalı, süreçle ilgili başkaca ne gibi çalışmalar yapabiliriz’ gibi konuları ortaya koyacakları bir çalışma gerçekleştiriyorlar. 7-8 hocamız Alevi örgütleri ile birlikte bu çalışmayı yürütüyorlar” şeklinde konuştu.

“ALEVİ KURUMLARININ, ÖRGÜTLERİNİN ALTI BOŞALTILMAYA ÇALIŞILIYOR”

Son süreçte Alevi toplumuna yönelik söylemlerin, saldırıların yanı sıra Alevi kurumlarının, örgütlerinin altının boşaltılmasına yönelik de bir politika izlendiğini belirten Fırat, sözlerine şöyle devam etti:

“Alevi kurumlarının, örgütlerinin altı boşaltılmaya çalışılıyor. Bu hem içeriden hem dışarıdan yapılıyor. İnancımızı farklı yere empoze etmeye çalışıyorlar. İnancımızın içerisindeki bazı ögeleri farklı bir biçimde değiştirmeye yönelik çalışmalar yapan şahıslar var. Bu konularla ilgilide iki günlük toplantımızda müzakereler yapacağız, konuşacağız, fikir alışverişinde bulunacağız. İki günlük basına kapalı bir toplantı olacak. İki günün sonunda bir deklare yayınlayacağız. Ne konuştuk, ne kararlar aldık bunları kamuoyuyla paylaşacağız.”

“5 BÖLGEYE AYIRDIK; KÖY KÖY, İLÇE İLÇE GEZECEĞİZ”

17-18 Eylül’de yapılacak toplantı öncesinde yapacakları çalışmaları da anlatan Fırat, “Şu an Alevi kurumlarına bağlı olan ya da olmayan tüm örgütlerimizin ortak bir iradede buluşmasını istiyoruz. Bize ihanet etmeyen, Alevi gelenek göreneklerine bağlı kalan, arkamızdan film çevirmeyen tüm paydaşlarımızla birlikte ortak bir şekilde hareket etmek istiyoruz. Bu toplantıda bağımsız olan yapılara da özellikle 3 büyük federasyonumuza üye olmaları konusunda bir çağrıda bulunacağız. Biz çatı örgütlerine üye olmayan bir Alevi yapı, kurum, örgüt kalsın istemiyoruz. Herkes gelsin kurumlarımız içerisinde kendisini ifade etsin istiyoruz. Yaşadığımız haksızlıklara, zulme karşı ortak bir şekilde daha güçlü bir irade ile hareket edelim istiyoruz. Bu politikalara karşı birlikte mücadele edelim istiyoruz. Yapacağımız toplantının ana amacı da bu. Bunu hedefliyoruz. Bir yerde zulüm varsa ve engelleyemiyorsak zulmü yapanları teşhir ederiz. Biz yaşadığımız zulmü teşhir edeceğiz ve buna karşı birlikte mücadele edeceğiz.

Bu hafta içerisinde İstanbul’da kurumlar olarak bir toplantı yapacağız. Türkiye’yi 5 bölgeye ayırdık. Her bir genel başkanımız beraberindeki heyet ile birlikte köy köy, ilçe ilçe gezecek. 2 hafta içerisinde Türkiye’nin her yerini gezeceğiz. Çalışmamızın içeriğini de bu hafta içerisinde yapacağımız toplantıda belirleyeceğiz” dedi.

“AYNI GEMİDE DEĞİLİZ, ALEVİLER KENDİ İRADESİYLE HAREKET ETMEK ZORUNDA”

Alevi örgütlerinin yarınlarına dair kardeşlik ve barış arzusunu duyan tüm yurttaşları, tüm yapılarını 17-18 Eylül’de yapacakları toplantıya çağıran Fırat, son olarak şunları aktardı:

“Özellikle örgütlerimize bu çağrıyı yapıyorum. Alevi toplumu artık birilerine benzeşerek, birilerinin değirmenine su taşıyarak değil, kendi iradesiyle hareket etmek zorunda. Aynı gemideyiz deniyor ama Aleviler hiçbir zaman o gemide olmadı. Hep geminin dışında kalan oldu. Hep beraber eşit yurttaşlık temelinde Alevi, Türk, Kürt, Çerkez, Laz, inanan inanmayan tüm kesimlerle demokratik bir ülke özlemi içerisindeyiz. 2023 seçimlerine giderken siyasi iktidarın farklı inançlara yönelik çalışmaları var ama Alevilere ilişkin sadece sadaka verme üzerinden söylemler geliştiriliyor. Bu sadaka verme anlayışına karşı herkesin çağrımıza destek vermesini bekliyoruz.”

Melis CİDDİOĞLU/ANKARA


Kaynak / PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir