ADFE’den Metiner’e tepki “Ezberleriyle demokrat kılığına girmiş bir amigodur”

Ezberleriyle demokrat kılığına girmiş bir amigodur

Alevi inancına, cemevine ve Alevilere hakaret AKP’li Mehmet Metiner ile Murat Özer adlı şahsa ADFE tepki gösterdi. Yazılı bir açıklama yapan ADFE, “İşte her seçim öncesi AKP’nin seçim tanıtım broşürü olan bu zatlar, Sünni İslam’ın siyasi anlayışı olan, “farklı toplumları devlet eliyle Sünnileştirme ve fetihçi zihniyetin” temsilcisidir” dedi.

Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE), “Cemevleri Kızılbaş Alevilerin ibadethanesidir” başlığıyla bir açıklama yayımlayarak, AKP’li Mehmet Metiner ile Murat Özer adlı şahsa tepki gösterdi.

ADFE tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Metiner, kendisine ezberletilen birkaç şematik sözle demokrat kılığına girmiş bir amigodur (kendi seyircisini coşturan kimse). İktidarın şımartıp medyaya saldığı bu zat, kimliğine sahip çıkacak kadar korkak bir devşirme (iktidar tarafından eğitilmiş), İslamcı olmayacak kadar da kişiliksizdir; yani aslında o pragmatisttir (faydacılık, yararcılık uğruna gerçeği kabul etmeyen).

Mehmet Metiner ve gibileri Alevilere çatıyor. “Cemevleri terör yuvası” dedi. “Adam, ‘ben buraya cemevi yaptım, devlet de buna ibadethane mi desin?” dedi. “Alevi dedeleri ‘ayin’ yapıyor” dedi. “Alevilerin yemeği yenir mi yenmez mi” tartışması ile Alevi toplumunu aşağılamaya çalıştı. “Cemevleri uydurmadır” diyen Murat Özer’e destek verdi”

CEMEVLERİNİN TANINMAMASI TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ SORUNLARINDAN BİRİDİR

İşte her seçim öncesi AKP’nin seçim tanıtım broşürü olan bu zatlar, Sünni İslam’ın siyasi anlayışı olan, “farklı toplumları devlet eliyle Sünnileştirme ve fetihçi zihniyetin” temsilcisidir. Dolayısıyla özgürlüğü ve demokrasiyi dinsizlik olarak, Alevilerin kendi ibadethanelerine sahip çıkmalarını ise kendine dert olarak görüyor.

Evet, sevgili canlar; biz Alevilerin ibadet, kültürel ve sosyal merkezleri olan cemevlerinin mevcut koşullarının resmi hukuk statüsüne göre tanınmaması, çeyrek yüzyıldır Türkiye’nin en önemli siyasi ve demokratik sorunlarından biridir.

Ülke nüfusunun yaklaşık %20 kısmını oluşturan ve devletle hiçbir mali ilişkisi olmayan Alevi inanç kurumlarının, eşit yurttaşlık, tanınma talepleri ve özellikle cemevlerinin ibadethane sayılması konusundaki istekleri ve ısrarı sadece özgürlük adınadır. Bu duruş, inanç özgürlüğü anlamındaki hak ihlalleri yapan birçok kesimi ve özellikle devlet-din ilişkisini Sünni İslam’a göre kurgulayan AKP ve onun yandaşlarını rahatsız etmektedir. Ancak bizler bireysel inanç konusundaki mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz ,asla geri adım atmayacağız, uydurma iftiralara boyun eğmeyeceğiz.


Kaynak / PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir