Ağbaba “Malatya’yı Karıştırmak İsteyenlere Müsaade Etmeyeceğiz”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba Malatyada Alevilerin evlerinin işaretlenmesine yönelik İçişleri Bakanı Soylu tarafından cevaplandırılmak üzere soru önergesi verdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya Cemal Gürsel Mahallesi’nde Alevi evlerin işaretlenmesinin Alevilere yönelik yeni bir provokasyon olduğunu söyledi. “Malatya’yı karıştırmak isteyenlere müsaade etmeyeceğiz, hukuk önünde hesap soracağız” diyen Ağbaba, konuyla ilgili İçişleri Bakanı Soylu tarafından cevaplandırılmak üzere soru önergesi verdi.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, olayın Alevilere yönelik bitmek bilmeyen provokasyonların son halkası olduğunu belirtti. Malatya’da daha önce de Alevilerin evlerinin işaretlendiğini hatırlatan Ağbaba, “Türkiye’nin dört bir yanında tahrik kokan bu tür olaylarla karşılaşıyoruz. Adıyaman’da, İstanbul Bahçelievler’de , Üsküdar’da Alevi vatandaşlarımızı tedirgin etmek isteyenler tarafından Alevilerin kapıları işaretlenmiş, ancak failler ortaya çıkarılmamıştı. Bu saldırıların son durağı Malatya, Cemal Gürsel Mahallesinde yaşandı” dedi.

Sadece Alevi Vatandaşların Evlerinin İşaretlenmesi Tesadüf müdür?

Ağbaba, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanmak üzere konuyla ilgili TBMM Başkanlığı’na bir de soru önergesi verdi.

Türkiye genelinde bugüne kadar Alevi vatandaşların evlerinin işaretlendiği kaç olay yaşanmıştır?

Bu olayların tarihleri nedir? Hangi yerleşim yerlerinde gerçekleşmiştir?

Bugüne kadar Alevi vatandaşlarının evlerini işaretleyen kişilerden kaçı yakalanmıştır?

Bu kişilerden kaçı ceza almıştır? Malatya Cemal Gürsel Mahallesi’nde yaşanılan saldırının ardından hangi işlemler yapılmıştır?

Cemal Gürsel Mahallesi’nde evleri işaretlenen vatandaşların tamamının Alevi olması tesadüf müdür? Bölgede bir daha aynı saldırıların yaşanmaması için bir önlem alınması düşünülmekte midir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir