Akademisyenleri ‘Alevi’, ‘Kafası Kırık’ Diye Fişleyen Rektöre Soruşturma Açılmadı

Adnan Menderes Üniversitesi

Adnan Menderes Üniversitesi’nde akademisyenleri “Alevi, aşırı sol, islam ve AKP karşıtı, mason’ diyerek fişleyen eski rektör Cavit Bircan hakkında YÖK’ün ‘soruşturmaya gerek duymadığı’ ortaya çıktı.

DUVAR– Adnan Menderes Üniversitesi’nde 2014-2019 yılları arasında akademisyenleri “Alevi, aşırı sol, islam ve AK Parti karşıtı, mason, rotaryen lions kulübü üyesi içki alemlerinin vazgeçilmesi, kafası kırık, şizofren” ifadeleriyle fişleyen eski Rektörü Cavit Bircan hakkında ‘şikayet yok’ diyerek soruşturma açılmadı.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Aydın Emniyet Müdürlüğü’nün fişlemeyi tespit etmesinin ardından konuyu Meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Bülbül, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde, Bircan hakkında başlatılan FETÖ soruşturmasını da hatırlattı ve fişleme sonrasında YÖK’ün devreye girip girmediğini sordu.

ŞİKAYET YOK

Bakan Mahmut Özer, CHP’li Bülbül’e YÖK’ün soruya ilişkin yanıtını gönderdi. YÖK Başkanvekili Safa Kapıcıoğlu imzalı yanıtta “Konuya ilişkin olarak Prof. Dr. Cavit Bircan hakkında kurulumuza herhangi bir şikayette bulunulmadığından adı geçen hakkında işlem tesis edilmemiştir” ifadeleri yer aldı.

İDDİALAR BU KADAR VAHİMKEN…

Kendisine gönderilen yanıta tepki gösteren Bülbül önergesine verilen yanıta tepki gösterdi: “Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama, suçunu işlediği ortada olan, bilim yapılması gereken üniversitede fişleme yapan bu şahıs adeta korunuyor. İddialar bu kadar vahimken ve suç bu kadar açıkken hakkında inceleme açılmasının hala şikayete bakılması bir akıl tutulmasıdır. Onlarca akademisyen, bilim insanı bu ülkede tek bir gecede kürsülerinden edilirken cezaevine atılırken hangi şikayete bakıldı?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir