Akp Milletvekili Orhan Atalay’dan Mezhepçi Paylaşım

Bilindiği üzere Almanya‘da Alevi toplumu kendi geleneklerine göre cenaze töreni düzenlemek ve defin işlemleri yapabilmek için Proteston Kiliseleriyle yaptıkları anlaşma sonucu Alevilere özel mezar yerine sahip olmuşlardı. Ekim 2016 tarihinden bu yana Aleviler Almanya’nın Berlin şehrinde kurulan mezar yerinde cenaze törenleri ve defin işlemlerini gerçekleştiriyordu.

Akp Ardahan Milletvekili Orhan Atalay‘dan, bu olayla ilgili ilginç bir paylaşım geldi. Gelişmeden aylar sonra bu durumu hedef alan Orhan Atalay sosyal medya hesabından mezarlığın fotoğrafıyla birlikte, “Berlin’de Alevi Mezarlığı’nın Hıristiyan Mezarlığı içine alınmış olması Alevilerin kendi tercihleri mi?” ifadelerinin yer aldığı bir paylaşım yaparak Alevilere yönelik Mezhepçi ve kinci tavrını ortaya koydu.

Atalay’ın bu kinci ve mezhepçi paylaşımına çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tepki geldi ve bu tepkiler üzerine  Atalay söz konusu paylaşımı silmek zorunda kaldı.

alevice.net Olarak bu çirkin mezhepçi tavrı kınıyoruz ve paylaşımı silmenin yeterli olmayacağını Sayın Orhan Atalay’ın çıkıp kamuoyunun önünde özür dilemesini bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir