Al-i Aba Ne Anlama Gelir ?

Al-i Aba Ne Anlama Gelir ?

Kelime anlamına bakarsak Türkçe aba altına alınan, aba altına giren anlamına gelmektedir. Rivayete göre Hz. Muhammed, bir gün Hz. Ali, Hz. Fatma, Hz. Hüseyin ve Hz. Hasan‘ı çağırıp bir aba (hırka) altına alarak “Ey Ehl-i Beyt! Allah sizden günahı gidermek ve sizi tertemiz kılmak istiyor.” (Ahzab, 33) mealindeki ayeti okur.

Al-i Aba’ya aba altına giren beş kişiyi temsil ettiği için Pençe Ten-i Al-i Aba ya da Pençe-i Al-i Aba denmiştir. Burada kullanılan Arapça bir kelime olan Pençe; beş, beşli aynı zamanda ev ve avuç anlamlarını taşımaktadır.

Bileğe kadar parmaklar açık ve avuç görünür şekilde yapılan el resmi bu beş zatı hatırlattığı için parmaklara Hz. Muhammed(s.a.v), Hz. Ali, Hz. Fatıma, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin isimleri avuca da Allah(r.a)‘lafzı yazılırdı.


Ahzab Suresi 33. Ayet Meali: Evlerinizde de vakarlı oturun. İlk cahiliye teşhirciliği gibi kendinizi teşhir etmeyin. Namazı kılın, zekâtı verin, Allah’a ve resulüne itaat edin. Allah sizden kiri/lekeyi gidermek istiyor ey Ehlibeyt, sizi tam bir biçimde temizlemek istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir