Alevi Bektaşi Federasyonu Yeni Başkanlığına Mustafa Aslan Seçildi

Mustafa Aslan ABF’nin yeni genel başkanı oldu

Alevi Bektaşi Federasyonu’nun 10. Olağan Genel Kurulu sona erdi. Tek aday olarak seçime giren Mustafa Aslan ABF’nin yeni genel başkanı oldu.

Alevi Bektaşi Federasyonu’nun (ABF) 10. Dönem Olağan Genel Kurulu sona erdi.

Tek listeyle girilen seçimde 403 delegenin çoğunluğunun oyunu alan Mustafa Aslan ve beraberinde belirlenen yönetim kazandı.

Yapılan seçimde 171 delege oy kullandı.

KADIN ERKEK EŞİTTİR, AYRIMCILIĞA SON VERELİM

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından AKD Genel Başkanı İsmet Kurt ilk olarak söz aldı. Kurt, “Divana çok teşekkür ediyorum. Az önce kadın erkek muhabbeti oldu. Biz deriz ki tüm canlar bizde eşittir. Analar bizim başımızın tacıdır. Gönül ister ki listelerimizde daha fazla kadın olsun. Biz kadın bir arkadaşımıza başkan olmayı önerdik ama kabul etmedi. Kadın erkek diye bir ayrımcılık başladı. Bizde can vardır. Kadınlar maalesef listelere girmiyor. Analara ricamdır, ayrımcılığa artık son verelim. Birbirimizi kırıyoruz. Bizler eşitiz. Bir ana sultandan dünyaya geldik. Bu zor süreçlerde Aleviliğin eksiklerini tamamlamalıyız. IŞİD’in ölüm listelerindeyiz. Bu süreçte birlik olalım. Ayağınıza taş değmesin” dedi.

RIZALIĞA DAYALI YÖNETİM BELİRLENMELİ

Sonrasında söz alan PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe de, “Bir burukluk yaşıyoruz. Anlayışımızın değişmesi lazım. Evlerimizde, kurumlarımızda değişmeli. Listelere isim yazmakla olmaz. Kadınlarımız evde baskı altında. O yüzden aday olamıyorlar. Eşitlikten bahsediyoruz ama özümüzde öyle değil. Alevilikte seçim olmamalı. Yarış, rekabet olmamalı. Bunu tartışmalıyız. Rızalığa dayalı yönetim belirlenmelidir. 2 Temmuz’un arifesindeyiz. Bu katliamı unutmayalım. Unutturmayalım. Hafızalarımızda canlı kalmalı. Tarihiyle hesaplaşamayan devletler çürürler. Aleviler ve bu devlet tarihiyle yüzleşecek. 2 Temmuz’da Sivas’ta daha kalabalık olalım. 3 Temmuz’da da Çorum’da olacağız” ifadelerini kullandı.

HAYATIN HER ALANINDA BİRLİK KURMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Kurum başkanlarının konuşmasından sonra söz alan yeni Genel Başkan Mustafa Aslan ise, “Uzun zamandır Aleviler birlik olamıyor. Biz bu dönem bunun fitilini yaktık. Hayatın her alanında bu birlik devam edecek. Herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.


Kaynak / Pirha

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir