Alevi Dedesinden Birlik Çağrısı

Tunceli Hacı Bektaşı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı ve Cemevi dedesi Ali Ekber Yurt, 15 Temmuz da Fethullahçı Terör Örgütü‘nün darbe girişiminde bulunarak ülkeyi kaosa sürüklemek istediğini belirterek, “(FETÖ’nün darbe girişimi) Bu tür kalkışmalar, yaşanan olumsuzluklar ülkeyi bölmek isteyen, zarar vermek isteyenler için bulunmaz fırsat olarak görülüyor. Bu tür provokasyonlara Alevisiyle, Sünnisiyle, Türküyle, Kürdüyle gelmemek gerekiyor.” ifadelerinde bulundu.

Cemevi dedesi Yurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de bugüne kadar yapılan tüm darbelerin ülkeyi her anlamda geriye götürdüğünü, darbecilerin hiçbirinin ülkeyi ileri götürmediğini söyledi.

Yurt, FETÖ’nün darbe girişiminin de demokrasinin gereği olarak halkın seçtiği iktidara, hükumete, sivil meclise karşı yok etme ve bu sivil iradeyi ortadan kaldırmaya yönelik bir teşebbüs olduğuna işaret ederek, “Bu darbe de geçmişte yaşanmış darbeler gibi ülkeye her anlamda çok büyük zarar verecekti. Belki ülkeyi 20, 30, 40 yıl, belki 100 yıl geriye götürecek bir hareketti. Başarılı olmaması, başarıya ulaşmaması sevindiricidir.” diye konuştu.

Darbe girişimi sonrası FETÖ/PDY mensuplarının ülkede Alevi-Sünni çatışması yaratmak için provokasyonlar denediğini belirten Yurt, “Darbeden hemen sonra yine ülkede Alevi-Sünni nüfusun daha çok yoğunlukta yaşadığı Elazığ, Malatya, Çorum, Tokat gibi yerlerde inançlarından dolayı insanları provake ederek bir iç karışıklık çıkarma, belki de darbeye kaldığı yerden devam etme, amaca ulaşmak için bazı provokatif eylemler gerçekleşmiştir.” ifadesini kullandı.

Yurt, darbe girişiminin ardından özellikle Malatya’da Alevi-Sünni provokasyonu yaratılmak istendiğini, güvenlik güçlerinin hızlı bir şekilde müdahale ederek gerginliği sonlandırdığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Bunlar sevindiricidir ve bu toplumu bir arada tutmak için devletin yapması gerekenlerdir. Türkiye hepimizin malumu çok farklı inançların, ırkların, mezheplerin yaşadığı bir ülke. Bu tür kalkışmalar, yaşanan olumsuzluklar ülkeyi bölmek isteyen, zarar vermek isteyenler için bulunmaz fırsat olarak görülüyor. Bu tür provokasyonlara Alevisiyle, Sünnisiyle, Türküyle, Kürdüyle gelmemek gerekiyor.”

[hr_invisible][hr_invisible][hr_invisible]

Toplumun darbeye tepkisi takdire şayandır, kesinlikle övgüye layıktır

15 Temmuz gecesi darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine vatandaşların sokağa çıkarak tankları durdurmalarını iyi analiz etmek gerektiğini vurgulayan Yurt, şunları kaydetti:

“Orada şunu çok açıkça görmek gerekir. Demek ki bu toplum demokrasiyi, sivil iradeyi benimsemiştir. Toplum geçmişte yaşanmış darbelerden ders çıkarmıştır. Çünkü geçmişte yaşanılan darbelerde her kesim ciddi anlamda zarar görmüştür ve bu toplum artık bunu da anlamış, görmüştür. Darbe sonrası büyük baskılara, ölümlere sıkıntılara maruz kalmaktansa ne olacaksa şimdi olsun misali, daha gerçekleştirilmeden darbe aşamasında demokrasiye, sivil iradeye sahip çıkma ve askeri darbeyi daha en başta püskürtmeye yönelik güzel, ortak bir dayanışma gösterilmiştir. Toplumun darbeye tepkisi kesinlikle takdire şayandır, kesinlikle övgüye layıktır. İnşallah her zaman bundan sonra da bu tür şeyler olduğunda yine aynı tavırlar konulur, yine aynı tepkiler gösterilir.”

Yurt, Türkiye’de darbeler döneminin kapanması gerektiğine dikkati çekerek, “Bundan sonra temennimiz ve duamızda odur ki Türkiye’de darbeler, askeri cuntalar dönemi kapansın. Asker ya da sivil içerisinde baskıcı, tek güç, tek kudretle yönetilen yönetimdense demokrasiye sahip çıkılsın, herkesin düşüncesine, fikrine önem verilsin, karşılıklı iktidarıyla, muhalefetiyle, ana muhalefetiyle veya hiç Meclis’e girmemiş düşüncelerle bile görüş alış verişi içinde bu ülke ortak yönetilsin.” dileğinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir