Alevi Dernekleri’de Kapatıldı.

OHAL kapsamında çıkarılan KHK’da “Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ/PDY) aidiyeti, iltisakı veya irtibatı belirlenen vakıf ve dernekler ile bunların iktisadi işletmelerinin” kapatıldığı duyuruldu.
Kapatılanlar dernekler arasında Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu, Anadolu Alevi Derneği, Kırklar, Nefes, Haydariye, Canlar, Semah adları altında kurulan 12 Alevi kuruluşu da yer aldı.
Bu kapatmalarla ilgili olarak Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün, Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Rıza Eroğlu ve Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut açıklamalarda bulundular.

[hr_invisible]

Tabanı Olmayan Tabela Yapılar

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün

Bunlar, hükümetle birlikte Fetullah Gülen tarafından kurulmuş dernek, vakıf ve federasyonlardır. Bizim bileşenlerimizle bir ilgileri yok. Sadece gerçek Alevi bileşenlerinin karşısına çıkarmak için oluşturulmuş, tabanı olmayan, tabeladan ibaret yapılar bunlar. Federasyon Başkanı olarak söylüyorum ki biz Aleviler, darbenin her türüne karşı olan bir toplum ve yapıyız. Bizim mücadelemiz tamamen özgürlük, demokrasi, insan hakları ve barış mücadelesidir.

[hr_invisible]

Federasyonumuzla İlgisi Yok

Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut

Kapatılan bu yapılar, AK Parti hükümetlerinin kurdurdukları dernek, vakıf ve federasyonlardır. Bunları bizim karşımıza çıkardılar ki; kamuoyu nezdinde 'Alevi açılımı yapıyoruz, bunu da Alevilerle yapıyoruz, onlarla oturuyoruz, konuşuyoruz' demek için kurdular. Bunların sadece adı Alevi. Aleviler, bu yapıların aksine; demokrat, laik, özgür düşünen, ülkesini milletini seven insanlardır. Kin, nefret, cebir, şiddet yoktur. Çorum, Maraş, Sivas, Gazi, Gezi’de hep öldürüldük. Ama hiçbir zaman, cemevinden çıkıp elimizde silahla bir kimseyi öldürmedik. Alevilerin darbeyle yan yana olması düşünülemeyeceği gibi böyle bir ima bile bize zul gelir, hakaret sayarız. Kapatılanların bizim federasyonlarımızla ilgisi yok. Türkiye’de Alevi toplumunu temsilen üç federasyon var; Alevi Vakıfları Federasyonu, Alevi Dernekler Federasyonu (dergâhların bağlı olduğu) ve Alevi Bektaşi Federasyonu (Pir Sultan ve Alevi Kültür derneklerinin bağlı olduğu) 

[hr_invisible]

Bunlar Alevi Değil Diye İtiraz Ettik

Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Rıza Eroğlu

Kapatılan bu yapıları zamanında AK Parti hükümetleri, Fetullah Gülen ile birlikte kurdurdu. Alevi açılımını gerçek Alevi örgütleriyle değil, bugün kapattıklarıyla yapmaya kalkıştılar. Oysa biz bunlar Alevi değil, diye itiraz ettik. Dinlemediler. Devlet kadrolarına Alevileri almadılar, tehlikeli buldukları için. Savcı, hâkim, polis, öğretmen, vali, kaymakam yapmadılar; onların yerine bile bile Fetullah’ın adamlarını doldurdular, şimdi de ayıklamaya çalışıyorlar. Ramazan iftar yemeklerine çağırdılar, Saray’da ağırladılar. Biz hep darbeye karşı olduk, şimdi de karşıyız. İster askerden isterse sivilden gelsin hep karşı çıktık; bugün de karşı çıkıyoruz, bundan sonra da karşı çıkacağız. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir