“Alevi” Diye Fişlenen Hakim Sürgün Yerinde Hayatını Kaybetti

Dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan ile eski adalet bakanı Sadullah Ergin arasında geçtiği iddia edilen ses kaydında ‘Alevi hakim’ olarak bahsedilen İstanbul 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Abuzer Kara, kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Kara, geçen yılın ekim ayındaki kararnameyle Ordu’ya tayin olmuştu.

Ordu Adliyesi 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görevli, evli ve iki çocuk babası 56 yaşındaki hakim Abuzer Kara, dün rahatsızlanarak hastaneye gitti. Bir süredir rahatsız olduğu ve tedavi gördüğü öğrenilen Kara, dün gece saatlerinde kalp krizi geçirmesi sonucu hayatını kaybetti.

‘Allah herkesin gönlüne göre versin’
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Kanunu’na muhalefetten Aydın Doğan aleyhine açılan davada beraat kararı verilmesinin ardından yapıldığı iddia edilen görüşme kaydında, Erdoğan olduğu öne sürülen kişi “Bak dava görüldü, yani kararı verdi adam” diyordu. Sadullah Ergin olduğu belirtilen kişi ise yanıt olarak “Mahkemenin hakiminin Alevi olduğu yönünde bir bilgi de vardı” ifadesini kullanıyordu.

Kara, durumla ilgili şöyle konuşmuştu: “Ne diyebilirim ki? Allah herkesin gönlüne göre versin. Bir şey diyemiyorum. Bugüne kadar çalıştığım yerler belli, şeyler belli… Herkes de bilir, tanır. Verdiğimiz kararlar belli. O açıdan o konular bana üzerinde konuşulacak konular gelmiyor günümüz koşullarında. Alevilik, Sünnilik falan. Bana pek, benim pek şeyim değil yani. O açıdan yorumda bulunmak istemiyorum.”

Erdoğan, 30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesi ATV yayınına katılmıştı.

Ergin, Erdoğan’ın ATV’ye çıkmasından sadece birkaç saat önce ses kaydında kendisine atfedilen ‘Alevi hakim‘ ifadesini kabul edip sözlerinin cımbızlandığını savunmuştu.

Erdoğan’sa, kaydın büyük çoğunluğunu kabul edip, ‘Alevi hakim’ kısmının montaj olabileceğini söylemişti.


DİKEN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir