Alevi Evlerinin İşaretlendiği 38 Saldırının Akıbeti Meclis Gündemine Geldi

Alevilere ait evlerin işaretlenmesi

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Adana’nın Seyhan ilçesinde Alevilerin ikamet ettiği bazı evlerin işaretlenmesini Meclis gündemine taşıdı. Kenanoğlu, İçişleri Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde 2012 ve 2021 yılları arasında yaşanan 38 benzer saldırı meydana geldiğine vurgu yaparak, Alevilere ait evlerin işaretlenmesinin kamu görevlilerinin gerekli somut adımları atılmamasından kaynaklı olduğunu dile getirdi

Kenanoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması için verdiği soru önergesini şöyle gerekçelendirdi:

“Alevi toplumuna yönelik nefret söylemi, tehditler ve evlerinin işaretlenmesi gibi vakalar artarak devam etmektedir. Bu vakaların hız kesmemesinin nedenlerinden biri de kamu otoritesinin etkin bir şekilde harekete geçmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu gün itibariyle 2012 yılından bu tarafa, farklı tarih ve bölgelerde toplam otuzsekiz (38) vaka gerçekleşmiştir.

Alevilerin evlerine çarpı (X) işareti konulması ve tehdit içeren yazılar yazılması, Alevi toplumuna karşı nefret suçuna girmektedir. Bu nefret suçunu işleyenlerin üzerine ciddiyetle gidilmediği, faillerine ulaşılmadığı ve kamuoyuna bu konularda yeterli bilgi verilmediği bilinen bir gerçekliktir. Bu durum Alevilere düşmanlık besleyenlere cesaret vermekte ve sonraki vakaların rahatlıkla yaşanmasına sebep olmaktadır.

En kısa zamanda güçlü bir irade ortaya konulmazsa, Sivas, Maraş, Çorum gibi Alevi katliamlarının acısını ve öfkesini üzerinden atamamış Alevi toplumunun, benzer trajedileri bir daha yaşama riski taşımaktadır.

Alevilere ait evlerin işaretlenmesi ile ilgili olarak;

2012 yılında, Adıyaman, İzmir, Gaziantep, Erzincan, Aydın, Balıkesir, Mersin, İstanbul illerinde,

2013 yılında, İstanbul, Ankara, Adıyaman, Malatya illerinde,

2014 yılında, İstanbul ilinde,

2015 yılında, Adıyaman, İzmir, İzmit, Elâzığ, İstanbul, Ankara illerinde,

2016 yılında, Adıyaman, Ankara illerinde,

2017 yılında, Adana, Malatya, İstanbul, Manisa illerinde,

2019 yılında, Ankara, İzmir ilerinde,

2020 yılında, Malatya, İstanbul illerinde,

2021 yılında, Yalova’da,

Muhtelif tarihlerde, evler, kapılar, duvarlar, sokak başları, araçlar, apartmanlar, dernekler gibi onlarca ev veya mekâna işaretleme, hakaret gibi tehditler yazıldığı kamuoyuna yansıyan haberlerden bilinmektedir.

Ancak, bugüne kadar haberlere yansıyan bu otuzyedi (37) vaka ile ilgili kamuoyuna aydınlatıcı bir bilgi aktarılmadığı gibi, ilgi (a), (b) ve (c)’de kayıtlı soru önergelerimize de yanıt verilmemiştir.

Son olarak, 25 Ağustos 2021 tarihinde, Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Ova ve Uçak Mahallelerinde Alevilerin ikamet ettiği bazı evlerin duvarlarına sprey boya ile (X) işareti konularak “Kızılbaş” ifadesi yazılmıştır.

Milletvekili Ali Kenanoğlu İçişleri Bakanı Soylu’ya şu soruları yöneltti:

  • Yukarıda belirtilen olaylarda, kamuoyuna yansıyan bilgilerin yer aldığı otuzyedi (37) vaka ile ilgili ne tür bir işlem yapılmıştır, faili tespit edilenler hangi vakalardır?
  • Bu otuzyedi (37) vakadan faili tespit edilenlere nasıl bir işlem yapılmıştır?
  • Bu sorularımız neden cevapsız bırakılmaktadır?

Kaynak / PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir