Alevi Federasyonları “Yası Muharremimizi Barış Şehitlerine Adıyoruz”

Alevi  Kurumlarının ortak talebi  üzerine 11.10.2015 tarihinde Garip Dede Dergah’ında  bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantı da Barış şehitleri için yapılacak hizmetler, toplumsal gelişmeler konusunda Alevi Kurumları ve Alevi toplumunun sorumlulukları ele alındı.

Yapılan görüşmeler sonucunda aşağıdaki karar ve eğilimler belirlendi.

  • Alevi-Bektaşi Federasyonu- Alevi Vakıflar Federasyonu ve Alevi Vakıflar Federasyonunu; Alevi  Toplumu ve kurumlarının  birlikte davranma ve tutum belirleme konusunda  gerekli çalışmayı yürütmekle  görevlendirdi.
  • Ankara’da Barış mitinginde katledilen, Barış şehitlerinin Hakka uğurlanması, şehit ailelerinin  isteği üzerine ; Alevi İnanç mekanların da tüm hizmetlerin Alevi Erkan’ına göre yürütülmesine,  Ortak koordinasyon içerisinde karşılıksız olarak gerçekleştirilmesi karar altına alındı. Ortak Koordinasyon ; Şehit aileleri ve şehitlerin temsili kurumları ile bu hizmetlerin gerçekleştirilmesi karar altına alındı.
  • Alevi İnancı gereği;2015 Ekim ayı boyunca yürütülecek, Yası Matem günlerimizin, tüm Barış Şehitlerine anmak için , Bütün Alevi Kurumlarımızın ; “ Yası Muharremimizi Barış Şehitlerine Adıyoruz“ ortak belgemizin asılmasına, Türkiye çapında Aşure Lokmamızın Kent Merkezlerinde , Barış Şehitleri için paylaşılması ortak tavır olarak belirlendi.
  • Ülkemizde yaşan şiddete ve katliamlara dur demek, Toplumsal barışın ve birlikte yaşamın sağlanması için ; Alevi Kurumlarımızın ortak Basın toplantısının yapılması karara altına alındı.
  • Toplumda yaratılmak istenen kaos ve ortamına karşı, Barışın sesini yükseltmek, tüm siyasi partileri ve toplumsal duyarlılıkları harekete geçirmek, birlikte yaşam için  toplumsal duyarlılıkların haykırması bir görev olarak tüm toplumsal dinamiklerin sorumluluğundadır.

Barış ve İnsanlık için El Ele


11.10.2015
Alevi Bektaşi Federasyonu Yönetim Kurulu
Alevi Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu
Alevi Vakıfları Federasyonu Yönetim Kurulu
Demokratik Alevi Dernekleri Yönetim Kurulu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir