Alevi Kadınlar Birliği Eğitim Kampı Düzenledi | Fransa

Fransa Alevi Kadınlar Birliği (FAKB) Fransa’nın Montlucon kentinde üç gün süren bir eğitim kampı düzenledi.

Eğitim kampı delil uyarılıp, üçleme ve kaybedilen tüm değerler için saygı duruşuyla başladı. Ardından açılış konuşması yapan, FAKB Başkanı Gülay Ulutaş kadın birliğinin önemini vurgulayarak, kadın çalışmalarına destek vermenin önemini anlattı.

FUAF Genel Başkanı Erdal Kılıçkaya da kadınlara bir mesaj yolladı. Kılıçkaya mesajında, Alevi kadınının onurlu duruşuyla, inançla, dirençle, bir ve iri olmak adına, eşitlerin birlikteliğiyle, kadınlarla yol yürümekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Eğitim kampına Avrupa Alevi Kadınlar Birliği Başkanı Nevin Kamilağaoğlu da katıldı.

Kamilağaoğlu Alevi kadınının yaşadığı zorlukları, erkek egemen toplumlarda kadının etkisizleştirilip, sosyal ve politik düzeyde ikincil durumda bırakılması durumunun bir kader olmadığını söyledi.

FAKB ikinci Başkanı, Sultan Şahin ise, eğitimli, özgüvenli kadınların hem aile hayatında, hem sosyal hayat içinde başarıyı her zaman yakalayan bireyler olacağının altını çizdi.

Kampta ayrıca atölye çalışmaları da gerçekleştirildi. Kültür, Sanat ve Eğitim sorumlusu İsminar Korkmaz ve Nancy AKM Kadın Komisyonu Sorumlusu Melek Hüner el sanatları atölyesiyle, geri dönüşüme önem vererek, “AKM’lerde kadınları üretime nasıl katabiliriz, neler yapabiliriz, hayal gücümüz ve yeteneklerimizi nasıl harmanlayıp, ekonomik ve estetik faydalar sağlayabiliriz” konularına değindi.

Ayrıca küçük bir sergiyle bölge kadınlarının el emeği ürünleri sergilendi.


PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir