Alevi Kültür Dernekleri: Asla fırsat vermeyeceğiz

Alevi Kültür Dernekleri Genel Sekreteri Ali Arıkan, “Alevi veya Sünni hiç fark etmeksizin birlik olarak Türkiye’yi karanlığa götürecek mezhep çatışmasını başlatarak ülkede bir iç savaş çıkarıp bundan faydalanmaya çalışanlara asla fırsat vermeyeceğiz.” dedi.

Ali Arıkan yaptığı yazılı açıklamasında, 7 Haziran 2015 sonrası başlayıp Suruç katliamı ile devam eden ve Ankara saldırısı ile tekrardan gündeme gelen IŞİD saldırılarının bu kez Türkiye’deki Alevileri listeye aldığını söyledi. Üç yıl önce Suriye’de başlayan savaşın aslında bir iç savaş olmadığı, mezhep savaşlarına döndüğü görüldüğüne işaret eden Ali Arıkan şunları ifade etti: “6 Kasım 2015 Cuma günü Genel Başkanımız Doğan Demir, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri tarafından Emniyete davet edilmiş ve Alevi Kültür Dernekleri’nin IŞİD terör örgütünün hedefinde olduğu, olası bir saldırı karşısında önleminizi almanız gerektiği konusunda uyarılar yapılmış ve tebliğ evrakı imzalatılmıştır. Aynı tebligat Ankara’da bulunan Ankara merkez ve Keçiören şube başkanlarımıza ve İstanbul Sultangazi şube başkanımıza da yapılmıştır. Geçtiğimiz Ağustos ayında Genel Başkanımız Doğan Demir ve Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün, İstanbul’dan Ankara’ya gelişlerinde yolda silahlı saldırıya uğramışlardı ve şans eseri kazada yaralanan olmamıştı.”

Aldıkları uyarılardan sonra, Alevi Kültür Dernekleri’ne bağlı tüm şube başkanlarıyla gerekli bilgiler paylaşılıp, uyarılar yapıldığını belirten Ali Arıkan, “Toplumu panik haline getirmemek ve olası bir kaos ortamına fırsat vermemek için bu konuyu kamuoyu ile paylaşmadık. Ancak basına sızan bazı istihbarat bilgilerinden sonra açıklama gereği duyduk. Alevi veya Sünni hiç fark etmeksizin birlik olarak Türkiye’yi karanlığa götürecek, mezhep savaşları çıkararak ülkede bir iç savaş çıkarıp bundan nemalanmaya çalışanlara asla fırsat vermeyeceğiz. Emniyetten alınan bilgilerle toplum olarak el ele verip bu süreci sorunsuz atlatacağımıza inanıyoruz. Halkımızın bu konuda soğukkanlı olmasını istiyoruz. Ülkemizde ve bölgemizde kavgaların ve çatışmaların son bulması için herkesi sorumlu olmaya davet ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.


cihan.com.tr

One thought on “Alevi Kültür Dernekleri: Asla fırsat vermeyeceğiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir