Alevi Kültür Dernekleri Şehit Olan Alevi Askeri İle İlgili Açıklamada Bulundu

Fırat Kalkanı adlı operasyonda şehit olan Yozgat’ın Çayıralan ilçesine bağlı Çukurören Köyü sakinlerinden Piyade Uzman Çavuş Oktay Durak için sır Alevi Köyü olması gerekçesiyle cenaze töreninin İlçe Jandarma Komutanlığı’nda yapılmasını talep eden askeri yetkililere bir tepkide Alevi Kültür Dernekleri’nden geldi. Alevi Kültür Dernekleri genel başkanı Doğan DEMİR imzalı yazılı açıklamada bu ayrımcılığa son verilmesi dile getirildi.
[hr_invisible][hr_invisible]

BASINA ve KAMUOYUNA
Türkiye'nin Ağustos ayında Suriye'de başlattığı Fırat Kalkanı operasyonunda şehit olan Piyade Uzman Çavuş Oktay Durak için yapılacak cenaze törenine müdahale gecikmedi. Yozgat'ın Çayıralan ilçesine bağlı Çukurören Köyü'nde yaşayan şehit ailesine acı haberi veren İlçe Jandarma Komutanlığı'nda görevli ekipler, cenaze töreninin İlçe Jandarma Komutanlığında yapalım demesine aile karşı çıkmış ve törenin köyde yapılmasını istemiştir. Ancak jandarma ekipleri burası bir Alevi köyü, cenaze törenine katılacak hükümet yetkililerine protesto olur endişesiyle ısrarla cenaze töreninin İlçe Jandarma Komutanlığı'nda yapılmasını istemiştir.
Asıl görev yeri Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı olan Şehit Piyade Uzman Çavuş Oktay Durak, geçtiğimiz hafta 4 günlük bir görevlendirme ile Suriye'nin El Bab kentinde IŞİD militanları ile girdiği çatışmada şehit olan 16 askerden biri. Şehit Oktay Durak için bu sabah Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı'nda cenaze töreni yapıldı. Tekrar bir askeri birlikte cenaze töreni yapılmak istenmesini, aileye bunu ısrarla dayatmaya çalışmalarını anlamıyoruz.
Alevi köyü diye cenazeyi halktan kaçırmak ayıptır, günahtır. Alevi köyünde cenaze töreni yapılırsa hükümetten kimse katılmaz diye bir dayatmayı asla kabul etmiyoruz. Eğer 76 milyonun hükümetiyiz diyorlarsa Alevi kökenli şehit askere de sahip çıkmalılar.
Alevilere yönelik bu gerici ayrımcılık artık son bulmalıdır. Şehit olanların hepsi bu vatan için en değerlilerini, canlarını feda ediyorlar. Şehit olan her Alevi gencimizin cenaze törenlerinde aynı durumla karşılaşıyoruz. Şehit ailesi, evladını nasıl uğurlamak istiyorsa bırakın öyle uğurlayalım.
Şehit askerimiz Oktay Durak ve tüm şehitlerimize Hakk'tan rahmet diliyorum, devirleri daim olsun, ışıklar içinde uyusunlar. Acılı ailelerine bir kez daha sabır diliyorum. Aşk ile
Alevi Kültür Dernekleri
Genel Başkanı
Doğan DEMİR
Ayrıca Bakınız; Aleviysen Şehidine Bile Saygı Göstermez Bu Devlet !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir