Alevi Kültür Derneklerinden Aşure Etkinliği

Antalya‘da, Alevi Kültür Dernekleri Konyaaltı Şubesince muharrem ayı dolayısıyla “6. Geleneksel Aşure Günü” etkinliği düzenlendi.
Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı Ali Aktaş, Konyaaltı Belediyesi iş birliğiyle Kent Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte, 51 ilde 103 şube ve 100 bine yakın üyeye sahip olduklarını söyledi.
Hazreti Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilmesinin yıl dönümünde muharrem orucu tuttuklarını hatırlatan Aktaş, “12 gün oruç tuttuk. Tuttuğumuz orucun kimse farkına varmadı. Çünkü gazetelere ilan vermedik, panolara reklam asmadık, kimsenin kapısında davul çalmadık. Kimseye ‘Neden oruç tutmuyorsun’ diye hakaret etmedik” dedi.
“Cami-cemevi” projesiyle Alevi toplumunun asimilasyona uğratıldığını savunan Aktaş, “Hükümet zorla din dersi koyuyor. Alevi köylerinde cami ve mescit yapıp imam atıyor. Zorla imam hatip okulları açıyor” iddiasında bulundu.
Aktaş, Alevi Kültür Dernekleri olarak Diyanet İşleri Başkanlığı ve zorunlu din derslerinin kaldırılmasını, cemevlerinin ibadethane sayılmasını, Madımak Oteli’nin utanç müzesi yapılmasını, köylere cemevi kurulmasını ve herkesin eşit yurttaş kabul edilmesini istediklerini kaydetti.
Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek de çalışmalarını Ulu Önder Atatürk’ün ilkeleri doğrultusunda yürüttüklerini ” söyledi.
Konyaaltı’na bir cemevi yapıldığını hatırlatan Böcek, açılışı bu ay gerçekleştirmeyi planladıklarını ancak ihale süreci nedeniyle gecikme olduğunu bildirdi.
Aşure ikramıyla sona eren etkinliğe, Alevi Kültür Dernekleri Konyaaltı Şubesi Başkanı Tahsin Akpınar ile vatandaşlar da katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir