Alevi Kurumları “Diyanet’in programını kabul etmiyoruz”

Diyanet’in programını kabul etmiyoruz

Diyanet’in, Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri haftasında düzenlemek istediği “Muharremiye Programı” kapsamında cami açılışı yapma, mevlid okutma etkinliğinden vazgeçilmesine ilişkin Alevi kurum başkanları Nevşehir Valisi ile görüşme gerçekleştirecek.

Nevşehir İl Müftülüğü, 58. Ulusal 32. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri haftasında “Muharremiye Programı” başlığı ile duyurduğu programda, camii açılışı, mevlid olduğunu bildirmiş ve bu karara Alevi kamuoyundan çok sayıda tepki gelmişti.

Alevi kurum başkanları, Hacı Bektaş Veli anma törenlerine Diyanet İşleri Başkanı’nın da yer alacağı programdan vazgeçilmesi için yarın Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel ile bir görüşme gerçekleştirecek.

Yarın sabah 09.00’da gerçekleşecek görüşmeye Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Başkanı Nevin Kamilağaoğlu, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ve Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat katılacak.

BÖYLE HASSAS BİR SÜREÇTE BU PROGRAMI DOĞRU BULMUYORUZ

Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat böylesi hassas bir süreçte Diyanet’in böylesi bir program düzenlemesinin doğru olmadığını kaydederek, “ “Biz yarın Nevşehir Valisi ile görüşme yapacağız. Bugün devlet erkanı ile yoğun bir şekilde görüşmeler yapıldı. İsteğimiz böyle hassas bir süreç içerisinde böyle tartışmaların olması doğru değil. Diyanet İşleri Başkanlığı başka bir yerde de bu programı yapabilir, binlerce cami var oralarda bir yerde yapsınlar. Orası bizim mekanımız bizim kutsalımız; o yüzden Alevi kurum başkanları ile birlikte gün boyunca görüşmelerimizi yaptık. Şuna inanıyoruz ki öyle bir etkinlik orada olmayacak” diye konuştu.

KABUL ETMEDİĞİMİZİ SÖYLEYECEĞİZ

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Başkanı Ercan Geçmez de Diyanet’in bu programını kabul etmediklerini belirterek, “Diyanet İşleri Başkanlığı 16-18 Ağustos’ta Alevi örgütlerinin orada olmamasını fırsat bilerek program yapmış. Yarın genel başkanlar ile birlikte Nevşehir Valisi ile görüşme yapacağız, bunun doğru olmadığını ve bunu asla kabul etmediğimizi söyleyeceğiz. Onun dışında diplomatik çalışmalarımız devam ediyor.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan ise yapılan görüşmeler ardından Diyanet’in programının iptal olabileceğini dile getirerek, Nevşehir Valisi ile duruma dair görüşmelerin gerçekleşeceğini kaydetti.


Kaynak / PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir