Alevi Kurumlarından Hükümete “Zeynal Odabaş Serbest Bırakılmalıdır!”

13 Aralık 2016 tarihinde sabah saatlerinde evine yapılan baskınla gözaltına alınan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Örgütleme Sekreteri ve  İstanbul Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş hakkında cemevi yönetimi tarafından basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasına bir çok Alevi Kurumu imzaattı.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir de Zeynal Odabaş’ın alevilik adına, inanç özgürlüğü için mücadele ettiğini hatırlatarak, hukuksuz gözaltı işleminin sona erdirilmesini istedi. Alevilerin hiç bir örgütle ilişkilerinin olmadığını söyleyen Doğan, “Sıra Alevilere mi geldi? kaygısının giderek yükseliyor” dedi. “Bu ülkenin muhaliflerini, inanç özgürlüğü için mücadele eden insanlarını gözaltına alamazsınız” diye seslenen Doğan, “OHAL nedeniyle can güvenliğimiz kalmadı. Hak mücadelesi veren insanlara karşı yapılan haksız uygulamalara son verilsin” diye konuştu.

Açıklamayı Alevi Bektaşi Federasyon Genel Başkanı Muhittin Yıldız okudu…

Ayrıca Bakını; AKD Sultangazi Pirsultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş Gözaltına Alındı!

[hr_invisible][hr_invisible]

AKD Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Basın Açıklamasının Tam Metni

BASINA VE KAMUOYUNA

Dün sabaha karşı 4:30 civarında evi özel harekat polislerince basılan, ABF Genel örgütlenme sekreterimiz ve AKD Sultangazi Pirsultan Abdal Cemevi başkanımız Zeynal ODABAŞ, her türlü hukuk kuralları çiğnenerek gözaltına alınmıştır. Gözaltı sırasında ailesi korkutulmuş ve kendilerine bilgi verilmemiştir. Zeynal ODABAŞ, hayatını Alevi Hak Mücadelesine adamış bir canımızdır. Yolu Hak Muhammed Ali, Şiarı Şah Hüseyin gibi zalime boyun eğmeden yaşamaktır. Bu nedenledir ki Zeynal ODABAŞ’ın verdiği Alevi Hak mücadelesi hiçbir merci tarafından tutsak edilemez ve yargılanamaz. Türkiye ve dünya kamuoyu şunu bilmelidir ki; Aleviler ülkenin içinden geçen bu şiddet ve korku ortamının asla tarafı değil mağdurudur. Aleviler; yolu erkanı gereği her zaman barış ve özgürlükten yana tavır almış ve bu uğurda mücadele etmiştir. Biz Alevileri Zeynal ODABAŞ nezdinde bu şiddet ve kaos ortamının bir parçası olarak gösteremezsiniz. Hükümete açık uyarımızdır; Bu Alevi toplumuna ve Alevi Kurumlarına yapılmış bir saldırıdır. Başından beri Alevileri yok sayan, iftiralar atan, tehdit eden bu zihniyeti iyi tanıyoruz ve asla bunun karşısında ne sineceğiz, ne de Hak mücadelemizden vazgeçeceğiz. Derhal Zeynel ODABAŞ’ın serbest bırakılmasını ve bu korku, şiddet, hukuksuzluk politikalarınıza Alevi kurumları ,pirleri ve anaları, tüm Alevi halklar olarak son verilmesini istiyoruz.

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ 102 ŞUBE
PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEKLERİ 88 ŞUBE
HACIBEKTAŞVELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI
GARİP DEDE DERGAHI
YALINCAK SULTAN DERGAHI
HUBYAR SULTAN DERGAHI
DEMOKRATİK ALEVİİ DERNEKLERİ 18 ŞUBE
GAZİ CEMEVİ
BAĞCILAR CEMEVİ
İKİTELLİ CEMEVİ
HABİPLER CEMEVİ
GÜLSUYU CEMEVİ
ARNAVUTKÖY CEMEVİ

[radium_embed_video title=”Zeynal Odabaş Serbest Bırakılmalıdır” link=”https://www.youtube.com/watch?v=-YPwLPA7BD4″ size=”” fullwidth=”no” lightbox=”no” thumbnail=””]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir