Alevi Mezarlarının Tahrip Edilmesi Meclise Taşındı

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Ali Hocalı Mahallesi’nde Alevi yurttaşların defnedildiği mezarlıkta 15 mezar taşının tahrip edilmesini Başbakan Binali Yıldırım ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.
[hr_invisible][hr_invisible]

TEPKİ VE ENDİŞE HAKİM

Malatya’da Alevi yurttaşların kapılarının işaretlenmesi olayını hatırlatan Tümer, Alevi yurttaşların defnedildiği Ali Hocalı Mezarlığı’nda meydana gelen bu olayın vatandaşların tepki ve endişesine neden olduğunu söyledi.
[hr_invisible][hr_invisible]

ADANA VE MALATYA’DAKİ OLAYLAR ARASINDA İLİŞKİ VAR MI?

Başbakan ve İçişleri Bakanı’nın olaydan haberdar olup olmadığını soran Tümer, Malatya ve Adana olayları arasında benzer bir provokasyon olabileceğine yönelik endişelere işaret etti.

Son dönemlerde toplumun kutuplaştırma ve ayrıştırma girişimleriyle ve provokatif eylemlerle karşı karşıya olduğunu söyleyen Tümer, hükümetin acil bir önlem planı olup olmadığını sordu.

Tümer, şu sorulara yanıt aradı:

“Mezarlıkta inceleme yapan Adana polisi, olayla ilgili kişi ya da kişilere ait herhangi bir ize rastlamış mıdır?

Adana’daki mezar taşlarının kırılması olayıyla Malatya’da evlerin kapılarına konulan işaretlerin benzer bir provokasyon içerdiği düşünülmekte midir?

Son 15 yılda özellikle hangi illerde bu tür provokatif olayla karşı karşıya kalınmıştır?

Son 15 yılda yaşanan bu tür olayları gerçekleştirdikleri gerekçesiyle yakalanan kişi ya da kişiler var mıdır? Varsa kaç kişidir? Ne tür cezalara maruz bırakılmışlardır?

2014 yılında İzmir’in Selçuk İlçesi, Zeytinköy Mahallesi’nde, Aleviler’e ait olduğu belirlenen 35 mezar, kimliği belirsiz kişi veya kişilerce tahrip edilmiş yine aynı yıl Antalya’nın merkez ilçelerinden Kepez’deki yaklaşık 20 Alevi mezarının tahrip edildiği basına yansımıştır. Referandumun ardından Hatay’ın Arsuz ilçesinde de mezarlık tahribi yaşandığı bilinmektedir. Son olarak Adana’da gerçekleşen mezarlık saldırılarında benzer yönler bulunmakta mıdır?

Son dönemlerde toplumun kutuplaştırma/ayrıştırma girişimleri, provokatif eylemlerle karşı karşıya kalması nedeniyle hükümetin acil bir önlem planı var mıdır?”


Evrensel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir