Alevi Öğretmenlere Soruşturma

Alevi inancını çürümüş olarak niteleyen gerici yazar Nurettin Topçu‘nun Türkiye’nin Maarif Davası adlı kitabının tanıtımına katılmak istemeyen öğretmenler hakkında soruşturma başlatıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm kademelerdeki okullara, öğretmenler tarafından seminer döneminde incelenmesi ve tartışılması istenen 32 kitap önerildi. Bu listede birinci sırada yer alan Öncü bir eğitimci olarak nitelendirilen Nurettin Topçu imzalı Türkiye’de Maarif Davası adlı kitap ilkokul ve ortaöğretim öğretmenleri tarafından incelenmesi zorunlu kılındı.

[hr_invisible]

Okullarda Tanıtımına Başlandı

Kitabın tanıtımına geçtiğimiz günlerde İstanbul‘da başlandı. Tanıtım yapılmak istenen okullardan biri olan Küçükçekmece İkitelli Ortaokulu’nda bazı öğretmen kitabın sunum toplantısına katılmadı.

[hr_invisible]

Soruşturma Açıldı

MEB‘in dayatmasına karşı çıkarak kitabın öğretmenlik mesleğini geliştirecek nitelikte olmadığını, ayrımcılık ve nefret suçu işlendiğini söyleyen eğitimciler hakkında soruşturma açıldı.

[hr_invisible]

“Okul Birliğini Bozmakla” Suçlandılar

Okul müdürü Turgut Oğuz imzasıyla gönderilen resmi yazıda, öğretmenler “birlik, beraberliği ve okul düzenini bozmak,” “kitabın sunumunu yapanların istek ve arzularını kırmakla” iddiasıyla suçlandı.

[hr_invisible]

Eğitim-Sen üyesi 5 eğitimci dün okul yönetimine savunmalarını vererek suçlamaları reddetti.

Gerçek Gündem’in görüştüğü öğretemenler, “Suçlamalar iftira. Okul müdürü protesto ettiğimiz söylüyor. Ancak biz salona hiç girmedik. Sadece bahçede bekledik” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir