Alevi Örgütlerinden Mitinge Çağrı “Laik eğitim sadece bizim değil herkesin meselesi”

İstanbul Kadıköy’de 10 Aralık pazar günü “Laik eğitim, insanca yaşam, demokratik Türkiye” sloganı ile gerçekleştirilecek miting hazırlıklarını sürdüren Alevi örgütleri, bu taleplerin yalnızca Alevileri değil, tüm işçi ve emekçileri kapsadığına dikkat çekerek mitinge katılım çağrısı yaptı.

Miting Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu ve bileşenleri, Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı, Tüm Bağımsız Alevi Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür ve Tanıtma Derneği, Alevi Kültür Dernekleri, Cem Vakfı, Anadolu Canlar Federasyonunun çağrısı ile düzenleniyor.

Miting öncesi Alevi kurumları adına gazetemizi ziyaret eden Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Mustafa Aslan ve Pir Sultan Abdal Alevi Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Cuma Erçe, mitinge ilişkin bilgi verdi.

“HERKESİ KENDİ RENKLERİYLE KATILMAYA ÇAĞIRIYORUZ”
10 Aralık’ta “Laik eğitim, insanca yaşam, demokratik Türkiye” şiarıyla Kadıköy’de buluşacaklarını ifade eden Alevi örgütü temsilcileri, “Eğitimin içeriği bilimden uzaklaştırılırken, çocuklar yeterli beslenemezken, ücretler günden güne eriyorken, ülkede yargı işlevsizleşirken, kadın hakları yok edilmeye çalışılırken yapacağımız mitinge herkesi kendi renkleriyle, kendi talepleriyle çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇEDES projesi ile eğitimin tamamen kıskaca alındığını belirten Aslan ve Erçe, “Anasınıfı öğrencileri için bile imam atanıyor, bilimsel eğitimden uzaklaşılıyor. Öğrenciler yeterli ve sağlıklı beslenemiyor. Bunun yanı sıra iş yerlerinde, fabrikalarda greve çıkan işçilere ‘Siz cennete zenginlerden önce gideceksiniz’ denilerek haklarını talep etmelerinin önüne geçiliyor. Kadınları din üzerinden eve hapsetmeye çalışıyorlar. Tüm bunların sonucunda laik eğitim, insanca yaşam ve demokratik Türkiye talebini hep birlikte yükseltmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Sol, sosyalist partilerin yanı sıra parlamentodaki muhalif partileri de mitinge davet ettiklerini ifade eden Alevi örgütlerinin temsilcileri, emek ve meslek örgütlerinin katılımının önemine dikkat çekti.

Kaynak : Evrensel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir