Alevi STKlardan Kanun Teklifi Açıklaması

Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı,Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevilerin sorunlarıyla ilgili 21 Mart’ta parlamentoya gelecek kanun teklifiyle ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Alevi STK’ları adına basın açıklamasını okuyan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Emir, geçen yıllarda diyalog kapısını açık tutarak, sorunun çözümü ve sorunun nereden kaynaklandığı ile ilgili hükümete raporlar sunduklarını hatırlattı. Emir, “Başbakan 21 Mart’ta nevruzla birlikte Alevilerin sorunlarının çözümüyle ilgili parlamentoya bir kanun teklifi getireceğini kamuoyuna beyan etti. İçeriğini bilmediğimiz bir kanunun ve yasa teklifinin Alevilerle tartışılan, üzerinde görüşülen ve müzakere edilen konular olmadığını kamuoyuna beyan etmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Emir, Alevilerin sorunlarından bazılarını şöyle sıraladı: ”Zorunlu din dersleri kalkmalıdır. Cemevleri amasız, fakatsız, ibadethanelerdir, dergahlarımız sahiplerine teslim edilmelidir. Kamudaki ayrımcılığa son verilmelidir. Nefret söylemini kullananlara karşı yasalar çıkarılmalıdır. Alevi köylerine zorla cami yapımına son verilmelidir. Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılmalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir