Alevi ve Bektaşi Federasyonu Başkanı “Asla Baş Eğmeyeceğiz”

Alevi ve Bektaşi Federasyonu Başkanı Muhittin Yıldız Türkiye‘deki son denemelerde yaşanan olayları değerlendiren bir açıklamada bulundu. Yıldız AKP iktidarının 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi sonrası Ohal‘e dayanarak KHK’ler ile darbe hukuku uyguladığını vurgulayarak “Ülkede korku politikası hakim kılınarak kitlelerin hak arayışlarını engelleyen bir baskı uygulanıyor. Halkın Temsilcileri Belediye Başkanları görevinden alınıyor, kayyum atanıyor. Kamu emekçileri inançlarına, muhalif kimliklerine, bağlı oldukları sendikalara bakılarak özellikle eğitim işkolunda açığa alınıp, ihraç ediliyor. Tüm hızıyla içte ve dışta savaş meşrulaştırılıyor. Halkımızın birlikte yaşama zemini ile oynanıyor” değerlendirmesinde bulundu.
[hr_invisible][hr_invisible]

Korku ve Baskı Politikalarına Karşı Sonuna Kadar Mücadele Edeceğiz

Halkın iradesinin yansıdığı TBMM’nin devre dışı bırakıldığına dikkat çeken Yıldız, şunları kaydetti: “Emevi devlet sisteminin devamı olan katliamcı anlayış hakim kılınıyor. Türkiye istihbarat devletine dönüştürülüyor. Son olarak halkın büyük çoğunluğu ile seçtiği Diyarbakır Büyükşehir belediye Eş Başkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı gözaltına alınıp tutuklanıyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan kurşunlanıyor. Alevilerin ve muhaliflerin basın yayın kuruluşları(tv radyo gazete dergi) hukuksuzca kapatılıp eşyalarına el konuyor. Şimdide Cumhuriyet Gazetesi basılıp yazarlar ve sorumluları gözaltına alınıyor.

Alevi ve Bektaşi Federasyonu olarak bu korku ve baskı politikalarına karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bu zalim korku dalgası karşısında Pirlerimiz ulularımız gibi asla baş eğmeyeceğiz. Her türlü hak ihlaline karşı mazlumun yanında zalimin karşısında duracağız. Tekçi anlayışı reddediyor, Hükümeti uyarıyoruz. OHAL’i kaldırın, KHK’lere son verin, demokratik işleyişi çok geç olmadan tesis edin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir