Alevi Yol Kültür Derneği Çiğli Belediyesine Tepkili!

Çiğli Belediyesi,  Alevi Yol Kültür Dernekleri’nin ismini de kullanarak halka yalan söyledi. Alevi derneğinin düzenlediği etkinliği, kendisininmiş gibi gösterdi. Alevi Yol Kültür Derneği’nin emeğinin üzerine konan belediye, dernek emekçilerinin tasarladığı ve bastığı afişi değiştirerek kendisine davetiye yaptı, Alevi derneğine gönderdi. Alevi Yol Kültür Derneği kendilerine yapılan saygısızlığa ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Ayrıca Bakınız; Erdal Erzincan İzmir’de

Alevi Yol Kültür Dernekleri Güzeltepe Şubesi Başkanı Engin Yeşilbağ yaptığı açıklamada, cemevinin tapu sorununu çözmek amacıyla Erdal Erzincan konseri planladıklarını ve gelir elde etmeyi amaçladıklarını sponsor olarak da Çiğli belediyesine başvurduklarını belirtti. Yeşilbağ, “Bu konserin bir amacı olduğunu bize ait cemevi binamızın tapu sorunu olduğundan gelir elde etmek için girişimde bulunduğumuzu hem Çiğli belediyesi hemde Hacı Bektaş Veli Anadolu vakfı biliyordu. Ama nedense konsere iki gün kala bilet satamazsınız biz yapıyoruz denerek kurumumuzu hiçe sayıldı” dedi. Konu ile ilgili girişimlerini anlatan Yeşilbağ konser afişlerini Çiğli’nin her yerine yaptık . Erdal Erzincan’ın uçak biletini ve girişimleri biz gerçekleştirdik. Yaklaşık bir aydır bu çalışmayı yürütüyoruz .Ama nedense bu emekler hiçe sayılarak sosyal medya ve yerel gazetelerde her iki kurum ‘biz organize ettik diye şov yaptılar’ dedi. Konu ile ilgili belgeler gösteren Yeşilbağ, “Emek kutsaldır. İnancımız gereği Hak ve Hakikatin yanında olmalıyız. Bu çalışmayı bir ay boyunca derneklerimiz de gençlik örgütlemesi yapan henüz 16 – 17 yaşlarında olan gençlerimiz yaptı. Biz buna sessiz kalamayız” dedi.

Erdal Erzincan öncesinde sahne alacak Alevi Yol Bağlama Korosu da derneğin konserden çekilmesi üzerine sahne almadı.

[hr_invisible][hr_invisible]

Alevi Yol Kültür Derneği’nin Açıklamasının Tam Metni

Bu açıklamayı Alevi Yol Kültür Dernekleri olarak, son süreçte Çiğli Belediyesi ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çiğli şubesi ile yaşadığımız sorunları dile getirmek ve kurumumuza yapılan haksızlıkları göz önüne sermek için yaptığımızı belirterek başlamak istiyoruz. Kurum olarak Asarlık Cemevi’mizin tapu sorununu çözmek amacıyla bir Erdal ERZİNCAN konseri planladık ve çalışmalara başladık. Konserden gelir elde edebilmek elbette ki amacımıza ulaşabilmemiz açısından hedeflerimizden biri idi. Süreci ilk başladığı andan itibaren maddeler halinde sizlerle paylaşıyoruz
Yukarıda belirttiğimiz gibi yapacağımız etkinlikle hedeflediğimiz bir amaç ve maddi gelir olduğundan konsere bir sponsor bulmanın gerekliliği konusunda yönetim olarak uzlaşarak konser giderlerini karşılaması için Çiğli Belediyesi’ne başvuruda bulunduk.

Çiğli Belediye Başkanı Hasan ARSLAN ile konu hakkında yaptığımız görüşmenin sonucunda karşılıklı mutabakata vardık.

Varılan mutabakat sonucunda bize, belediyenin bu giderleri ancak prosedür gereği bir vakıf ile protokol imzalayarak karşılayabileceği bildirildi.

Bu doğrultuda Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çiğli Şubesi Başkanı Hüseyin HAN ile görüşerek amacımıza katkı sunmasını istedik ve elbette olumlu sonuç aldık.

Prosedür gereği Çiğli Belediyesi ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çiğli şubesi ile protokol imzalandı.

Bu gelişmelerin ardından Alevi Yol Kültür Dernekleri olarak çalışmalarımıza başladık.

Öncelikle sanatçının menajeri ile gerekli görüşmeleri yaparak sanatçının kaşesi konusunda anlaşmaya vardık.

Her durumda destekçimiz ve yardımcımız olacaklarını söyleyen Çiğli Belediyesi’nin profesyonel teknikerlerinin yardımıyla bizim belirlediğimiz biçimde afiş tasarımı yaparak kendi çalıştığımız matbaaya basıma gönderdik ve hemen afişleme çalışmalarına başladık.

Üç hafta boyunca gece gündüz demeden yoğun bir tempoda afişleme,bilet satışı ve konser duyurusu yaptık. Bu arada sanatçının gidiş dönüş saatlerini dahi biz kontrol ederek uçak biletlerini aldık.

Süreçten kurum olarak dışlandığımızı,tüm çalışma süreci boyunca her durumu bize danışan Çiğli Belediyesi özel kalem müdürü Selda ARSLAN’ın direktifleri doğrultusunda Çiğli Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından hazırlanan sunum metninde kurum adımızın yer almadığını öğrendiğimizde farkettik.

Konuyu görüşmek üzere Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çiğli Şube Başkanı Hüseyin HAN ile birlikte makamına gittiğimiz Selda ARSLAN, konseri düzenleyen Çiğli Belediyesi olduğunu Hacı Bektaş Veli Vakfı’nın prosedür gereği adını kullandıklarını ve Alevi Yol Kültür Dernekleri’nin bu oluşum içinde yer almadığını bilet satışı yapamayacağımızı konserin ücretsiz olduğunu söyledi. Dolayısıyla adımızın düzenleyici olarak geçmediği, Çiğli Belediyesi’nin ücretsiz düzenlediği bir konserden gelir elde etmenin kurumumuzun adına leke süreceğini düşünerek çekildik ve o güne kadar Alevi Yol Kültür Derneklerinden amacımıza destek olmak için bilet alan tüm canlarımıza biletleri iade ederek paralarını alabileceklerini gerekli tüm kanallarla duyurduk.

Sürecin başından bu yana suya sabuna dokunmayan Çiğli Belediyesi ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çiğli Şubesi birlikteliğinde, göstermiştir olduğumuz emekler hiçe sayılarak konser yapılmış gövde gösterileri kendilerine yakışır biçimde gerçekleştirilmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU’nun da dediği gibi "İşi yandaşa değil ehline vermek lazım". Yani Hasan ASLAN’ın Özel Kalem Müdürlüğü makamını tek vasfının BELEDİYE BAŞKANI’NIN YEĞENİ olmak olan, hiç bir çalışan tarafından saygı duyulmayan bir zata değil o makamı hak eden sözünün arkasında durabilecek birine vermesi kendisine kurum olarak tavsiyemizdir.

Aleviliğin temelinde olan "varolan haksızlığa karşı boyun eğmeyin, hakkınızla birlikte şerefinizide kaybedersiniz" sözünün Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çiğli Şube Başkanı Hüseyin HAN’a hatırlatıp, asla ve asla doğru bildiğimiz yoldan şaşmayacağımızı, onurumuzu, yolumuzu hiçbir menfi çıkar doğrultusunda ayaklar altına aldırmayacağımızı tekrar belirtmek isteriz.

ALEVİ YOL KÜLTÜR DERNEKLERİ GENEL MERKEZİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir