Aleviler Cemevi Binasının Yapılması İçin Bir Araya Geldi

Uzun yıllardır çeşitli sebeplerden dolayı yapımı bitirilemeyen yeni Cemevi binasının tamamlanması için yüzlerce insan destek gecesinde bir araya geldi.

Wood Green’de yapılması kararlaştırılan yeni Cemevinin yapım aşamasında sona gelindi. Büyük bir yol kat edilen inşaatın son aşamalarında yüzlerce Alevi vatandaş bir araya gelerek yeni dergahın yapımına hem maddi hem de manevi destek verdi. Canan Sağar, Gülseven Medar, Barış Baran, Orhan Bilge ve Tolga Sağ’ın sahne aldığı gecede unutulmaz anlar yaşanırken, İngiltere Cemevi ve Kültür Merkezi halk oyunları ekibinin şahane performansları katılımcılardan büyük beğeni topladı. Davul ve zurnanın ahengi ile coşan katılımcılar teker teker sahneye çıkarak uzun bir halaya durdu. Gecede konuşan İngiltere Cemevi ve Kültür Merkezi Başkanı Tugay Hurman, geceye katılarak kendilerine destek veren her derneğe ve bireye teşekkürlerini dile getirdi.
mevinin yapımı sürecinde yaşanan aksaklıklar ve son dönemdeki olumlu gelişmeler hakkında kendisini dinleyenleri bilgilendiren Hurman, “Hızır yardımcınız olsun!” diyerek sözü Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil’e verdi. Erbil, Anadolu topraklarındaki Alevi varlığı ve tarihinden söz ederek, Alevi dergahlarına zamanla el konulduğunu, kendi dergahlarının yasaklanarak kapatıldığını anlatarak Alevi toplumun yaşadığı her yerde yeni Cemevlerinin yapılması ve yaşatılması gerektiğini vurguladı.

Bir bilet bir tuğla anlayışı ile yaklaşık 1000 adet bilet satılan gece bir de açık artırma yapılarak, Pir Sultan Abdal’ın meşhur sazlı tasviri ve iki adet saz satıldı. Cemevi yönetiminden yapılan açıklamaya göre geceden elde edilen tüm gelir yeni Cemevinin yapımına harcanacak.


Londra Gazetesi

One thought on “Aleviler Cemevi Binasının Yapılması İçin Bir Araya Geldi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir