Aleviler Devletin Üvey Evladı Değildir!

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Derneği’nin Cemevi’nde düzenlediği Aşure Günü etkinliği kentin ileri gelenlerini bir araya getirdi.
Protokolün bir arada olduğu toplantıda, Vali Azmi Çelik, CHP Parti Meclis Üyesi ve Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer, İl Emniyet Müdürü Mustafa Şahin, AK Parti Milletvekili Harun Karacan, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkan İsmail Kılıç, Eskişehir Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanı Kamer Ali Durur, kamu kurum amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar da vardı.
Bu tür etkinliklerin bu ülkenin tüm renklerini bir araya getirdiğini ve birliğimizi pekiştirmeye yardımcı olduğunu dile getiren Usluer, insanların inançlarını istediği gibi yaşadığı ve inandıkları değerler kullanılarak sömürülmedikleri bir toplumun birlik olarak inşa edilebileceğini vurguladı.
Özellikle son 14 yıldır dinin ciddi bir istismara uğradığını ve siyasete alet edildiğini söyleyen Usluer, “Alevi vatandaşlarımız bu ülkeden hep ötekileştirildiler. Şimdi bakın şu ortama hepimiz bir aradayız. Bizi bir araya bu cemevi bu aşure günü getirdi.
Bu değerlerin farkında olmak gerek. Alevi yurttaşlarımız kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmesini talep ediyorlar. Bu sese kulak vermek gerek. Sayın Davutoğlu Alevi inancına sahip yurttaşların da inanışlarını eşit haklara sahip olarak yaşayacaklarının sözünü vermişti.
Derneğin başkanı Kamer Ali Durur da konuşmasında bunu vurguladı. Daha önceki görüşmelerimizde de bu taleplerini iletmemizi istemişlerdi. Biz söyledik, bir kere daha söylüyoruz. İnsanlar dini ritüellerini yapmakta özgürdürler. Devlet farklı inançlara da eşit mesafede olmalıdır. Aleviler bu devletin üvey evladı değildir” dedi.
Etkinlik Kerbela ve Aleviler ile ilgili panelin ardından lokma ve aşurenin dağıtılması ile son buldu.


Kaynak: gercekgundem.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir