Aleviler “Hayır” Diyor !

Gani Kaplan (Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı): “Bu Cumhuriyetin ilanından önceki hilafet durumuna dönüştür. Tüm yetkilerin tek adamda toplanması kabul edilemez. Evet çıkması durumunda en olumsuz etkilenecek toplum kesimi Aleviler olacaktır. Güveneceğimiz bir kurum kalmadığı takdirde cemevleri yasal olsa ne olur olmasa ne olur.”
[hr_invisible][hr_invisible]

Yeni bir sultanlık rejimi

Tuncer Baş (Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı): “Yeni anayasa kabul edilirse buna yeni bir sultanlık rejimi diyebiliriz. Aleviler ve onlar gibi ötekileştirilen toplum kesimleri için bu durum ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Çoğulculuğu dışlayan bu anayasa değişimine kesinlikle “hayır” diyoruz. Bu salt Alevilerin değil, tüm Türkiye’nin sorunu.”
[hr_invisible][hr_invisible]

Laiklikten uzaklaşılıyort

Muharrem Erkan (PSAKD Tokat Şube Başkanı): “Bu tekçi sistem karşısında Alevileri daha da ağır bir süreç beklemektedir. Evet çıkması durumunda egemen anlayış Alevileri daha fazla kuşatıp asimilasyon süreçleriyle karşı karşıya bırakacaktır. Aleviler yine yok sayılacak, Alevilerin kurumlarına karşı kuşatmalar devam edecektir. Biz Aleviler yine demokrasiden, laiklikten, insan haklarından yana olacağız.”
[hr_invisible][hr_invisible]

Tek millet, Tek inanç öngörülüyor

Ali Kenanoğlu (Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği): “Başkanlık sistemi, tek millet, tek toplum, tek inanç üzerine kurulan bir sistemi getirmektedir. Muhafazakâr, milliyetçi bir toplum yaratmaktadır. Bu durum Alevilerin hayrına değildir. Blok halinde ‘hayır’ kullanacak tek toplum kesimi Alevilerdir. Aleviler nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya kaldıklarını biliyorlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir