Aleviler Peygamber Olarak Kimi Kabul Ederler ?

Aleviler Hz. Muhammed’i son peygamber olarak görür ve kabul ederler. Aynı zamanda Aleviler Dinler Tarihinin yazdığı ve Kuran-ı Kerimde yer alan bütün peygamberlere bağlıdırlar. Bunun aksi düşüncede olanlar ya art niyetli kişilerdir ya da Alevilik hakkında hiçbir bilgiye sahip değillerdir.
Alevilere yönelik olarak yapılan karalama politikasının başında gelen Aleviler Hz. Ali’yi peygamber olarak görürler söylencesi son derece çirkin ve adi bir söylencedir. Hiçbir Alevi’de bu söylenceyi kabul etmez, etmesi de mümkün değildir.

Belki de Alevi bir bireyin hayatı boyunca en çok duyduğu soruların başında bu soru gelmektedir “Alevilerin peygamberi kimidir?, Hangi peygambere inanır?, Hz. Muhammed’e İnanır mısınız” buna benzer bu tarzda sorular. Temelde aynı anlamı taşırlar .

Sorulmak istenen şudur siz peygamber olarak kimi kabul edersiniz.

Anadolu topraklarında bir köyde yaşamış biri olarak bu sorunun cevabını aradım ki hayatının 17 yılında Alevilik dışında bir konuyu duymamış hatta dünyada başka bir inanış olduğunu bile bilmeyen biri olarak aradım sorunun cevabını…

Bunun için kış aylarında köyümde yapılan cem erkanında Dede’nin sohbetlerine Zakir’in söylediği nefeslere baktım.

Bir tek sonuç çıktı karşıma

“Ay Ali’dir gün Muhammet”

Pir Sultan Abdal

Ne diyordu nefeste Ay Alidir Gün (Güneş) Muhammed: Güneş olmadan ne işe yarardı ay kuru bir kaya parçasından başka. Ne ışık saçardı nede parlardı gecenin karanlığında kaybolur giderdi.

Mürşidim Muhammed rehberim Ali
Anlardan öğrendim erkânı yolu
Kalbim onlar ile doludur dolu
Muhammed Ali’den özge yarim yok

Sırrî

Sırrı diyordu ki Mürşide yani Hz. Muhammed’e giden o doğru yolun rehberi Ali’dir.

Ben ilmin şehriyim, Ali ise kapısıdır.

Hz. Muhammed

İşte Aşık Sırrı bu söze atıfta bulunurcasına demiştir bu sözü. Hz. Muhammedin şehrine girmek için Hz. Ali’nin rehberliğine ihtiyaç vardır.

Zaten Cem’in başlangıcında Çırağı yanarken Hak – Muhammed – Ali Üçlemesi için 3 tane mum yanardı. Bu bile gösteriyordu ki bizim yani Alevilerin Peygamber olarak inandığı Hz. Muhammed di. İmam Ali İse bize Hz. Muhammed’e götüren yolun aydınlatıcısıdır.

Birde bu soruyu soranların ek bi bilgisi vardır “YANLIŞ BİLGİ” “Siz Hz. Ali’yi Peygamber olarak görüyormuşsunuz”. Bu duyduğumuz bilgiden uzak temeli tamamen uydurma söylentilere dayalı bir cümledir. öyle olmadığı yukarıda yazdığımız nefeslerde bile açık bir şekilde kendini döstermektedir.

Özetlemek gerekirse biz Aleviler peygamber olarak Hz. Muhammed’i bilir ve onu sayarız. Hz.Ali ise rehberimizdir.

Hayat sahrasında bir ağaç gördüm
Yedi budağı var on iki dalı
Can meyvası derler aslını sordum
Baharı Muhammed, meyvası Ali

Sefil Abdâl

Hüdâ kıl mağrifet cümle günahım
Muhammed Mustafa için bağışla
Velayet mülkinin hem padişahı
Aliyyü’l Murteza için bağışla

Feyzullah Çelebi

Bir Soru Üzerine

Şimdi aklıma şöyle birşey takıldıi madem muhammed son peygamberimiz yanına illa başka peygamber telafuz edilecekse yada neden ediliyor hadi edildi diyelim neden başka peygamber yada peygamberler değilde ali deniliyor yani muhammedin yanında illa bir peygamber mi geçmeli yada geçiyosa neden hanifi mesebinde başka peygamber le birlikte telafuz edilmezde yanlızca son peygamber anılır.

Yazımızın tamamında da bahsedildiği gibi Hz. Ali hiç bir zaman peygamber olarak anılmamış yada değinilmemiştir. O sadece yol göstericidir. Burdaki yol gösterici manası Hz. Muhammed’e giden yolu gösterendir.

7 thoughts on “Aleviler Peygamber Olarak Kimi Kabul Ederler ?

    1. Alevileri Anlamak için once insanligi anlamak insan olmayi anlamak gerekir diye dusunuyorum…

  1. Alevilik nedemek hazreti ali alevimiydide siz alevilikten bahsediyorsunuz islam dini bütün müslümanların dinidir bu ikilik neden neden

  2. Şimdi aklıma şöyle birşey takıldıi madem muhammed son peygamberimiz yanına illa başka peygamber telafuz edilecekse yada neden ediliyor hadi edildi diyelim neden başka peygamber yada peygamberler değilde ali deniliyor yani muhammedin yanında illa bir peygamber mi geçmeli yada geçiyosa neden hanifi mesebinde başka peygamber le birlikte telafuz edilmezde yanlızca son peygamber anılır.

  3. Bugün bir alevi arkadaşım hz Muhammet diye değil hz lafını hiç söylememiştir. Sadece isim telaffuz etti kalbim o kadar acidiki acaba arkasligimi bitirmem gerekiyormu diye düşündüm.

    1. Bu durum maalesef tamamen bilgisizlikten ve veya yanlış bilgilendirmeden kaynaklı olmakta. Biz Alevilerin en büyük sorunu yozlaşmanın bir eseri. Bu durumu kendisine ileterek sizin hassasiyetinize saygı duymasını isteyebilirsiniz yine de aynı tavır devam ediyorsa o zaman arkadaşlığınızı sorgulamanızı önerebiliriz.
      Saygılarımızla .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir