Aleviler “Semahlar durmaz TV 10” | İstanbul

Aralarında Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Garip Dede Dergahı gibi önde gelen Alevi kurumlarının katıldığı İstanbul Galatasaray meydanındaki TV 10’un kapatılmasını protesto mitingine çok sayıda Alevi yurttaş katıldı. Mitinge katılanlar Alevileri susturamazsınız ve Semahlar durmaz TV 10 dövizleri taşındı, katılımcılar sık sık , Özgür basın susturulamaz ve Alevilerin sesi susturulamaz sloganları atıldı.

Eyleme katılan TV 10 yönetici Hüseyin Kelleci yaptığı konuşmada ekran karartmanın Muharrem ayının başladığı gün denk gelmesine vurgu yaptı. Kelleci, “6 yıldır, Alevi kültürünü aktarmaya çalışıyoruz. Biz bu yolda sevgiden, hoşgörüden, insan haklarından söz ederken, ekranlarımız birden karartıldı. Acaba suçumuz haber vermek miydi, yoksa bu ülkede ötekileştirilip sesimizin kısılması mıydı? Onun kararını kamuoyuna bırakıyoruz dedi.

Daha sonra TV 10 Yönetim Kurulu Başkanı Veli Büyükşahin “15 Temmuz darbe girişiminde Alevilerin darbeye karşı tutum aldı. Darbe süreçlerinde Alevilerin bıyıkları kesilip yedirildi. Biz darbelerden çok çektik canlar. Yaşanan her darbede biz Alevilerin bıyıkları kesildi, cemevlerimizin kapıları tekmelerle kırıldı, içinde postallarla girildi, yüzbinlerce insan tutuklandı, işkencelerden geçirildi. Eğer kafamın gövdemden ayrıldığını görürseniz, bilin ki bu baş Yezid’e biat etmemiştir” sözleriyle Alevilerin hiçbir devirde zalime biat etmeyeceklerini vurguladı.

Garip Dede Dergâhı Başkanı Pir Celal Fırat‘ın dua okuduğu eylemde, sazların eşliğinde hep bir ağızdan Gelin canlar bir olalım, Daye daye türküleri seslendirildi. Türkülerden sonra söz alan sanatçı Metin Karataş, Aleviliğin sadece bir beden, bir can değil, Aleviliğin bir düşünce, bir felsefe olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir