Aleviler “Yol Tv Susturulamaz” | İstanbul

Geçtiğimiz hafta RTÜK tarafından yayın durdurma kararı alınan Yol Tv 29 Aralık 2016 Tarihinde kapatılmış ve Türksat‘tan çıkarılmıştı. Bunun üzerine Galatasaray Meydanı’nda eylem gerçekleştirildi.

Eyleme, Yol TV çalışanları, Alevi dernekleri, daha önce kapatılan televizyonların yöneticilerinin yanı sıra yayını karartılan Hayatın Sesi TV eski Haber Müdürü Ercüment Akdeniz, Türkiye Gazeteciler Sendikası(TGS), siyasi partilerden temsilciler, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Plartformu, Ayışığı Sanat Merkezi ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Eylemde ; Yol TV susmadı susmayacakAlevilerin sesi susturulamazRTÜK, şaşırma sabrımızı taşırmaHaber alma hakkımız engellememez sloganları atıldı.
[hr_invisible][hr_invisible]

Bu Kararı Kabul Etmiyoruz…

Yol TV Haber Müdürü Işıl Kurt, RTÜK’ün aldığı karardan dönmesi gerektiğini vurguladı. Alevilerin yaşadığı baskıların arasına, Alevilerin kanallarının kapatılmasının da eklendiğini belirten Kurt, “Bu baskılar topluma iyi gelmez dedik. Ancak bizi dinlemediler. Bu kararı dün itibariyle uygulamaya soktular” dedi.

Rejim değişikliği tartışmalarının medyadan uzak yapıldığını ifade eden Kurt, “Bu ülkede eğer muhalefetin milletvekilleri bile seslerini duyuramıyorsa bir şeyler ters gidiyordur” diye konuştu. Medyanın baskı altında olduğunu söyleyen Kurt, bu süreç içerisinde Hayatın Sesi TV, imc TV ve TV10’un da kapandığını hatırlattı.

Erdoğan’ın yaptığı “Milli seferberlik” çağrısına RTÜK’ün uyduğunu belirten Kurt, “Ancak biz elbet bu kararı kabul etmiyoruz. Biz Yol TV olarak öyle ya da böyle yola devam edeceğiz. Muhalefetin çareleri tükenmedi” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir