Alevilere Polis “Burası Cami, Nasıl Olur Müzikli Bir Şeyler Yaparsınız?”

Ali Baba Sultan Festivali için Sivas’a giden Alevi yurttaşlar, Ali Baba Tekkesi’nin, camiye dönüştürülmesine tepki gösterdi. Tekke’de cem yapan Alevi yurttaşlar çıkışta polisin sözlü müdahalesiyle de karşılaştılar. Polisin, “Burası cami, burada nasıl olur müzikli bir şeyler yaparsınız?” şeklindeki tuhaf sözlerine ise Yahya Aslandaş Dede yanıt verdi.
Rıza Olcay Çelik adlı yurttaşın PİRHA’ya verdiği bilgilere göre, Ali Baba Sultanzade Pir Feyzullah Efendi Eğitim Kültür Tanıtma ve Araştırma Derneği öncülüğünde, Ali Baba Sultan festivali için Sivas’a giden Alevi yurttaşlar, Ali Baba Tekkesi’nde, ‘Ali Baba Camisi’ yazısıyla karşılaştı.

Buna rağmen Ali Baba Ocağına ismini veren, Pir Sultan Abdal’ın müsahibi, 16. yüzyıl erenlerinden Pir Ali Baba Tekkesi’ne giren Aleviler, cem olduktan sonra çıkışta polis sözlü müdahalede bulundu.

Yurttaşların kimliklerini toplayan polisin, “Burası cami, burada nasıl olur müzikli bir şeyler yaparsınız?” şeklinde konuşması üzerine Yahya Aslandaş Dede tepki gösterdi.
[hr_invisible][hr_invisible]

ALEVİ KURUMLARINA ELEŞTİRİ

Yaşadıkları bu durum üzerine gözlemlerini aktaran Rıza Olcay Çelik, Alevi kurumlarına da eleştirilerde bulundu:
“Sivas Ali Baba dergahının camiye çevrilmesi, kendi dergahımıza girip cem yaptığımız için suçlu görünmemiz üzerine kafa yorarken, Alevi hareketinin ne kadar geride olduğunu, varolan kurumların yetersiz olup Alevilerin sorunlarına cevaz vermediğini farkettim. Derneklerde politik ve ekonomik kariyer hedefleri, islami sapmalar, angajmanı olunan siyasi grupların hizmetinde bulunma ve pilav dağıtıp cenaze kaldırmanın ötesinde ne var? Aksini söyleyip iddia eden varsa tartışmaya açığım. Yirmi yıldır Alevi hareketinin aktivistiyim. Alevilerin bu ülkenin üvey evlatları olduğu gerçeği ezberinin ötesinde sorunu kendimizde arayıp somut durumun somut tahlilini yapmak üzere başımızı önümüze eğip burjuva siyaseti taklidinden vazgeçip reele inmenin zamanı gelmiş de geçiyor.”

PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir