Alevilere Sosyal Medyada Hakaret Eden Yakup Tilki Tutuklandı

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Alevilere ağıza alınmayacak küfürler eden Yakup Tilki adlı şahsın gözaltına alındığı açıklandı.

Söz konusu şahıs sosyal medya hesabından nefret söylelerinde bulunduğu bir video yayınladı. Alevileri hedef alan şahsın paylaşımında kullandığı fadeler ve küfürler büyük tepki çekti.

Alevilere ağıza alınmayacak küfürler eden Yakup Tilki, sosyal medyada yaptığı canlı yayında Alevileri sevmediğini belirtti. Alevilerin kendisini izlememelerini isteyen Tilki, “Alevi diye bir şey yok. Bunlar kafir” şeklinde nefret söylemlerinde bulundu.

Binlerce insan, Yakup Tilki’ye tepki göstererek, tutuklanmasını istedi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, Yakup T. hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek’ suçundan soruşturma açıldığını belirterek, “Twitter isimli sosyal medya aracı üzerinden yaptığı sözlü paylaşımla Alevi vatandaşlarımıza yönelik aşağılayıcı ve hakaret mahiyetinde sözler sarf eden şüpheli Y.T. hakkında ‘Halkı Kin ve Düşmanlığa Sevk Etmek’ suçundan Körfez Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen şüpheli Y.T. bugün emniyet güçleri tarafından yakalanarak gözaltına alınmıştır” denildi.

BAŞKAN BÜYÜKAKIN: EN AĞIR ŞEKİLDE KINIYORUM

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Alevi yurttaşlara yönelik saldırıyı kınadığını söyleyerek, “Ne dediğini bilmeyen, kin ve nefret dili kullanarak Alevi kardeşlerimize yönelik gerçekten çok alçakça ifadeler kullanan bir vatandaşımızın videosunu az önce bana da izlettiler. Aldığım bilgilere göre vatandaş gözaltına alınmış ve gerek kolluk kuvvetleri ve adli makamlar gereğini hızla yapacaklardır. Buna zerre kadar kimsenin şüphesi olmasın. Ben Alevi kardeşlerimize yapılan bu saldırıyı ve nefret dili ve alçaklığı en ağır şekilde kınıyorum” ifadelerini kullandı.

One thought on “Alevilere Sosyal Medyada Hakaret Eden Yakup Tilki Tutuklandı

  1. Bu hadsize haddini bildirmeyecekseniz kapatın bırakın ne yapıyorsanız yapmayın ..

    Bir Dersimli olarak onu bu aoylediklerine pişman etmezsem yazıklar olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir