Alevilerin Suç Duyurusu Dikkate Bile Alınmadı

Kahramanmaraş‘a bağlı bulunan Dulkadiroğlu ilçesi Kaymakamı Mehmet Türköz hakkında Alevi vatandaşlara yönelik olarak söylediği iddia edilen “Biz sizin cem yapmanıza tolerans gösteriyoruz, izin veriyoruz. Ama siz çadır kuruyorsunuz. O çadırı kaldıracaksınız artık size toleransımız yok” sözleri üzerine hakkında yapılan suç duyurusu savcılıkça işleme bile alınmayarak göz ardı edildiği belirlendi.

Kahramanmaraş Sivricehöyük köyü Terolar mevkiinde Suriyeliler için yapılması planlanan Mülteci Kampına yöenlik sürdürülen eylemler çerçevesinde köy Cemevi yanına kurulan çadırlar jandarmanın müdahalesi sonucu 11 Temmuz 2016 günü kaldırılmıştı. Bu olaylar üzerine köyün muhtarını arayan Dulkadiroğlu Kaymakamı Türköz‘ün “Biz sizin cem yapmanıza tolerans gösteriyoruz. Cemevine misafirlerinizin gelmesine izin veriyoruz. Ama siz çadır kuruyorsunuz. O çadırı kaldıracaksınız. Artık size toleransımız yok” dediği ileri sürülmüştü. Bu iddiayı gündeme getiren CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç “Kaymakamın söylemleri nefret suçu içermektedir. Kaymakam Türköz bu söyleminden dolayı Alevilerden özür dilemeli ve köy halkına yönelik baskıları sonlandırmalıdır” diyerek kaymakamı özür dilemeye davet etmiştir.

Kaymakamın söylediği ileri sürülen bu sözler için İstanbul’da yaşayan Meryem Durgun ve Seyit Sönmez isimli vatandaşların yaptığı suç duyurusu hakkında karar ise 8 Ağustos’ta verildi. Kahramanmaraş Başsavcı Vekili Kemal Yalçın kaymakamın bu sözlerle “ne şekilde halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiğini veya ibadetlerini aşağıladığının açıklanamadığı” gerekçesiyle şikâyetin işleme konulmadığını bildirdi. Savcılığın herhangi bir soruşturma açmadan doğrudan işleme koymama kararı vermesi ise dikkat çeken bir başka nokta oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir