Aleviliği Anlatan İlk Çizgi Film “Hünkar Bektaş” Yakında Ekranlarda

Almanya Alevi Bektaşi Kültür Enstitüsü

Almanya Alevi Bektaşi Kültür Enstitüsü’nün hazırladığı “Hünkar Bektaş” adlı çizgi filmin fragmanı paylaşıldı. Yakın zamanda izleyicisiyle buluşacak animasyon filmde, çocuklara Aleviliğin özünün anlatılacağı belirtiliyor.

FİLMİN FRAGMANI YAYINDA!

UNESCO’nun 2021 yılını Hacı Bektaş Veli’yi anma yılı ilan etmesinin ardından Alevi Bektaşi kültürü şimdi de çizgi film ile hayat bulacak. Almanya Alevi Bektaşi Kültür Enstitüsü’nün projesiyle birlikte Alevi inançlarının temel öğretileri ve Hacı Bektaş Veli’nin yaşamı “Hünkar Bektaş” adlı fantastik çizgi filmde canlandırılacak.

22 dakikalık çizgi filmin yakın zamanda izleyiciye ulaşacağı duyurulurken fragmanı da yayınlandı.

Çizgi filmin senaryosu “Kırklar Meclisi – Hünkar Bektaş” kitabının yazarı Ayşe Acar tarafından kaleme alındı. Çizer ekibinde ise Tuncer Çetinkaya, Gizem Deniz, Erdal Durmuş bulunuyor. Filmin seslendirmesini Sedat Yılmaz, müzikleri ise İlke Türkdoğan tarafından icra edildi.

ANİMASYON FİLM İÇİN HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR

Fragmanda Hacı Bektaş Veli, alışılmış çizimlerden öte sakalsız ve genç resmediliyor. Ayrıca çizgi film için Velayetname’nin de referans alındığı bilgisi mevcut.

Yapımcılar, senaryonun filme dönüşmesi için 130 bin lira harcandığına da işaret ediyor. Filmin Almanca ve İngilizce versiyonlarının da yayınlanacağı duyurulurken, çizgi animasyon filmi için Hollywood ile temas kurulduğu da gelen bilgiler arasında yer alıyor.


Kaynak: INDEPENDENT Türkçe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir