Alevilik Sempozyumuna Salon Yok

Radikal Gazetesi’nden İsmail Saymaz’ın haberine göre, AnadoluÜniversitesi Hukuk Fakültesi Genel Kamu Hukuku Ana bilim Dalı Başkanı Uğur Kara, “İnsan Hakları Bağlamında Aleviler” başlıklı bir sempozyum yapmaya karar verdi.

Hazırlıklarını geçen mart ayı sonunda tamamlayan Kara, 25 Mart’ta salon tahsisiyle ilgilenen birimle temasa geçti.Kendisine 22 Mayıs’ta üniversite salonlarından Salon 2009’un müsait olduğu söylenince rezervasyon yaptırdı. 27 Mart’ta fakülte evrak, kayıt birimine verilerek sempozyum başvuru süreci başlatıldı. Başvuru dilekçesine ek olarak sempozyum program taslağı sunuldu.

Fakülte sekreterliği dilekçeyi 31 Mart’ta rektörlüğe gönderdi. Sempozyumda sunum yapacak isimler arasında İsmail Beşikçi, Prof. Dr. Ayhan Yalçınkaya ve Bedriye Poyraz, Yrd. Doç. Dr. Uğur Kara, Hakan Mertcan ve Taylan Koç ile gazeteci Kemal Göktaş ve araştırmacı Tevfik Usluoğlu da yer alıyordu.

Rektörlük, 6 Nisan tarihli cevabında, sempozyum için salon tahsis edemeyeceklerin i söyledi. Yanıtta şöyle denildi:
“Üniversitemiz eğitim -öğretim faaliyetleri ile kültürel ve sanatsal etkinliklerinin yoğunluk kazandığı güz ve bahar dönemlerinde tüm salonlarımız yoğun olarak kullanılmaktadır. Buna ilave olarak 53 öğrenci kulübümüz de organizasyonlar ını bu dönemde yapmaktadır. Ayrıca Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve valiliğimizde kutlanan önemli gün ve haftalarda bu kuruluşlardan salon tahsisi talepleri gelmektedir. Bu faaliyetlerin tümü bir program dahilinde yapıldığından belirtilen tarihlere denk gelen dönemde sempozyum için salon tahsisi yapılamamaktadır” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir