Ali Kılıç “Cumhuriyet Olmasa Olmazdım” | İstanbul

Maltepe Belediyesi, 29 Ekim kutlamalarını CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla Gülsuyu Stadı’nda yapacak. CHP’li Belediye Başkanı Ali Kılıç, Posta gazetesinden Alev Gürsoy Cimin‘e konuştu.

Alevi olan Kılıç, Cimin’in, “Dersim olayları hakkında neler söyleyeceksiniz?” sorusu üzerine şunları anlattı:

‘MUSTAFA KEMAL’İN ÖNÜNÜ KESENLERDEN BİRİ DE DEDEMDİ’

“Tunceli diğer adıyla Dersim tartışmalı bir konu. Eskiden bu konular tabuydu. Zaten en büyük sıkıntı tarihimizi özgür ortamlarda tartışmamamız. Cumhuriyet’e bağlılığımın en büyük nedeni ailemin bu değerlere sahip çıkmasıdır. Atatürk Samsun’dan sonra Erzurum’a, oradan Sivas’a ve Hacı Bektaş’a geçer, ki kendi anılarında vardır.

Erzurum’dan Erzincan’a giderken Mutu Köprüsü diye bilinen bölgede Dersim aşiretleri Mustafa Kemal’in önünü keserler. Dersim aşiretlerinden Ali Galip, aynı zamanda dönemin Elazığ valisidir. Dersim aşiretlerini çağırır ve onlardan Atatürk’ü sağ ya da ölü kendisine getirmelerini ister. Karşılığında servete boğacağını söyler. Bunun üzerine aşiretler Köprü’de Mustafa Kemal’in önünü keserler. Önce yaveri yanlarına gider ve Mustafa Kemal’in yanına dönerek, ‘Dersimliler yolu kesmiş. Sizi bekliyorlar Paşam’ der.

O da, ‘Oraya gideceğim’ diyerek geri dönmez. Dersim aşiretleriyle orada buluşur. Dersim aşiret reisleri, ‘Paşam aslında sizin kellenizi almak için buraya gelmiştik. Bunun için bize bir servet verdiler. Bu altınları sana veriyoruz, yolun açık olsun’ derler. Atatürk’e gideceği yere kadar da eşlik ederler. Bu olay çok önemlidir. Cumhuriyetin temellerinin atıldığı dönemde, Dersim aşiretleri Mustafa Kemal’in önünü açıyor.

En son Hacı Bektaş’a gider ve ilk defa orada ‘cumhuriyet’ kelimesini telaffuz eder. Atatürk’ün yolunu kesen grubun içinde büyük dedem Porik Hüseyin Ağa da vardı. Büyük dedem yaklaşık 17 yıl Osmanlı İmparatorluğu’nda belediye başkanlığı yapmış. Tüm kariyerini elleriyle iterek Atatürk’e destek vermiş.

Dedemin imzasının da olduğu Cumhuriyete sahip çıkmak, torunu olarak boynumun borcu. Dersimlilerin büyük kısmı bilinenin tam tersi Cumhuriyetçidir. Her Dersimli ailenin olmazsa olması çocuklarını okutmaktır. Okur yazarlık oranının en yüksek olduğu yer Dersim’dir. Kız çocuklarını okutma oranı da çok yüksektir.

‘ALEVİ OLDUĞUM KADAR SÜNNİ’YİM’

Yerel bir siyasetçi olarak inancımı ön plana çıkarmam. Sünni kardeşlerimiz de Alevi kardeşlerimiz de benim için aynı değerde. Alevilik ne kadar değerliyse Sünnilik de o kadar değerli. Alevi anne babadan doğmam bir üstünlük değil. Eğer çocuklarımıza inançlar arasında hoşgörüyü aşılarsak daha barışçıl bir dünya yaratmış oluruz. Aleviyim ama bir o kadar da Sünniyim, Museviyim, Hıristiyanım. Çünkü insan olarak tüm inançlara saygı duyuyorum.”

’15 Temmuz akşamı Başbakan’la beraberdim’

Başkan Ali Kılıç, 15 Temmuz darbe girişiminin olduğu akşam Başbakan’la beraber olduğunu söyledi. Kılıç, şunları aktardı: “O akşam Sayın Başbakanımız ile beraberdim. Maltepe Uluslararası Fuar ve Kongre projesini kendilerine anlatmamız için randevu vermişti. Dolmabahçe Sarayı’nda akşam saat 20.00’de beni kabul ettiler. Görüşmemiz yaklaşık 45 dakika sürdü. Projeye sıcak bakmıştı, notlarını almıştı. Sonrasında o kötü süreç başladı. Evime gittikten sonra köprünün bir tarafının kapatıldığını gördüm. Canlı bomba ihbarı sandım. Aradan yarım saat geçip, Başbakanımız ‘kalkışma’ deyince darbe olduğunu hissetmeye başladım. Hemen sokağa çıktım. Halkımızla beraberdik. Halkımızın Cumhuriyet’e sahip çıkma direnişine Ali Kılıç olarak katıldım. O gece yaşamını yitiren insanlarımızın her biri Cumhuriyet sevdalısı, devletine bağlı insanlardır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir