Ankara’da Hüseyin Gazi Türbesi’ndeki yönetim krizi sürüyor!

Hüseyin Gazi Türbesi’ndeki yönetim krizi

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Hüseyin Gazi Türbesi’nin yeni yönetimini halen belirlemedi. Hüseyin Gazi Vakfı Başkanı Mehmet Ali Ayyıldız, “Konu ile ilgili girişimlerimiz oldu. Bize verdikleri cevap olumlu ama her an her şey değişebiliyor. Halen bekliyoruz” dedi.

Hüseyin Gazi Türbesi 24 Ağustos 2020’de AKP’li isimlerin kurduğu Alevi İnanç Birliği Vakfı’na 10 yıllığına tahsis edilmişti. Uzun yıllardır yönetimi elinde bulunduran Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı’nın itirazlarının ardından Alevi İnanç Birliği Vakfı’na verilen yetkiler yeniden alındı. Ancak, mevcut durumda türbe yönetiminin kime tahsis edileceği merakla bekleniyor.

YENİDEN DURUM HAKKINDA GİRİŞİMDE BULUNMAYI PLANLIYORUZ

Konuya dair PİRHA’ya konuşan Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Mehmet Ali Ayyıldız, tahsis iptalinin ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün nihai kararını beklediklerini söyledi. Ayyıldız, konu ile ilgili birtakım girişimlerinin olduğuna dikkat çekerek şu açıklamayı yaptı:

“Kültür Bakanlığı ve Vakıflar Müdürlüğü ile görüşmeler yaptık. Bize verdikleri cevap olumlu ama her an her şey değişebiliyor. Yaşananları Kültür Bakanlığı’nın yardımcı müsteşarı Nadir Alparslan bey ile görüştük. Kendisi, durum hakkında Kültür Bakanı ile görüşeceğini belirtmişti ama henüz dönüş yapmadılar. Geçtiğimiz hafta kendilerini aradım, yine dönüş yapacağını söylediler fakat halen bekliyoruz. 17 Ocak’a kadar dönüş yapmadıkları takdirde gidip yeniden durum hakkında girişimde bulunmayı planlıyoruz. Yaşananlar sonrası bizler de Vakıflar Genel Müdürlüğü hakkında suç duyurusunda bulunmuştuk. Alevi İnanç Birliği Vakfı’na verilen tahsis durdurulunca bizler de suç duyurusunu çektik.”


Kaynak / PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir