Ankara’da “Madımak”

Sivas Madımak Oteli‘nde, 33 aydının yakılarak katledilmesinin 23’üncü yıl dönümü kapsamında Ankara‘da da miting yapıldı.
Alevi Örgütleri, sivil toplum ve demokratik kitle örgütleri ile siyasi partilerin bulunduğu eylemde “devletin katliamla yüzleşmesi” talebi öne çıktı. Kurtuluş Meydanı‘nda buluşan kitle Kolej Meydanı‘na yürüdü. Mitingde sık sık “Sivas’ı Yakanlar AKP’yi Kuranlar”, “Katil Devlet Hesap Verecek” sloganı atıldı. Mitinge katılanlar katliamda yaşamını yitirenlerin resimlerinin olduğu dövizlerin yanı sıra katliamlarla yüzleşilmesi gerektiğine ilişkin pankartlar taşıdı.

Yıllardır süren Madımak Oteli‘nin Müze olması talebi de miting sürecinde dillendirildi. Kürsünün arkasında da “Madımak Oteli Müze Olacak” pankartı yer aldı. Mitingin gerçekleşeceği alanda polis ablukası dikkati çekerken, alana girmek isteyen CHP üyelerinin alana alınmak istememesi üzerine bir gerginlik yaşandı.

Katliamda yaşamını yitirenler adına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Tertip Komitesi adına yapılan açıklamada, 23 yıl önce Sivas‘ta planlı bir katliam yapıldığı ve bu katliamın faillerin açığa çıkmadığı müddette daha çok Gar ve Havaalanı patlaması ile karşılaşacağımız ifade edildi. Alandan sık sık katliamlar ile yüzleşilmesi ve faillerinin cezalandırılması çağrısı yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir